Bankowość na co dzień – jak wybrać konto bankowe?

Jak wybrać konto osobiste i bankowe? Większość z nas zakrzyknie, że najlepiej to najtańsze. Wbrew pozorom, cena nie jest najważniejsza – najważniejsze jest, co za tę cenę możemy dostać. Wybór konta zaczynamy od zdefiniowania naszej sytuacji i potrzeb. Nie trudno zgadnąć, że często podróżujący za granicę student będzie miał inne oczekiwania co do konta niż lokalny przedsiębiorca z firmą usługową.

Opłaty

Najbardziej atrakcyjne wydają się konta bez opłat, ale w praktyce ta „bezpłatność” wcale nie musi być taka oczywista. Zresztą kto z nas ma zwyczaj i ochotę studiować zapisane drobnym drukiem tabele prowizji i opłat bankowych? Oprócz standardowej opłaty „za prowadzenie konta” możemy płacić za kartę debetową, przesyłanie pieniędzy do innych banków czy wypłacanie ich z bankomatu. Zawsze też bezpłatny dostęp do różnych usług związanych z naszym kontem może być obwarowany różnymi warunkami, na przykład konto jest bezpłatne, jeśli wykonamy transakcje kartą na określoną kwotę.

Dostępność

Dostęp do konta możemy mieć poprzez oddział banku, internet lub telefon. Te dwie ostatnie formy mogą okazać się utrudnieniem dla osób starszych, słabo orientujących się w nowoczesnych technologiach. Ponieważ zawsze może pojawić się konieczność załatwienia czegoś w placówce, odradzamy wybór banku, który nie ma oddziału w naszym miejscu zamieszkania. Warto także sprawdzić, czy w naszej okolicy jest wystarczająca ilość bankomatów, zwłaszcza jeśli bank pobiera prowizje za wypłaty z bankomatów innych banków.

Karty płatnicze

Decydując się na konto w banku, z reguły decydujemy się też na kartę. Karty mogą mieć różny charakter. Najpopularniejsze to:

  • Karty debetowe – umożliwiają dostęp pieniędzy, które znajdują się na koncie oraz robienie zakupów w sklepach stacjonarnych i przez internet.
  • Karty obciążeniowe – posiadają limit środków, jakie możemy pożyczyć od banku, a następnie spłacić w wyznaczonym okresie.
  • Karty kredytowe – wymagają posiadania określonej zdolności kredytowej i umożliwiają wydawanie pieniędzy w ramach tego kredytu. Następnie jesteśmy zobowiązani do ich spłaty w określonym okresie. Karty kredytowe posiadają oddzielny rachunek, ale możemy skorelować je z kontem osobistym, z którego spłacamy zadłużenie automatycznie. Z reguły płacimy za wydanie karty kredytowej, ale niektóre banki oferują ją jako darmowy dodatek przy zakładaniu konta.

Obecnie coraz więcej osób jest także zainteresowanych nowoczesnymi formami kart, takimi jak brelok czy naklejka, umożliwiającymi szybkie płatności zbliżeniowe.

Atrakcyjne dodatki do konta

Konkurencja między bankami sprawia, że często z kontem możemy zyskać różne bonusy. Może to być określona kwota na start, atrakcyjne oprocentowanie, zwolnienie z opłat, voucher na zakupy w określonym sklepie czy funkcja cashback, umożliwiająca odzyskanie części wydanych pieniędzy do pewnej kwoty. Przy wyborze konta zawsze warto pomyśleć o tego typu dodatkowych korzyściach!