Sprawdź, czy wiesz co to jest spread walutowy?

To bardzo ważne, żeby wiedzieć czym jest spread walutowy, ponieważ operatorzy wymiany walut mogą dowolnie ustalać jego wartość, tym samym oferując nam zawyżone kursy walut. Sprawdź, czy wiesz co to jest spread walutowy, żeby nie przepłacać na swoich transakcjach.

Przeciętny Kowalski podczas wymiany waluty zapłaci wyższy spread, niż inwestorzy na rynku walutowym. Różnica pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty jest zwykle dość duża, ale nie taka sama u wszystkich operatorów. Dlatego znajdując kursy walut z wąskim spreadem walutowym można sporo zaoszczędzić.

Spread walutowy – co to jest?

Spread walutowy to opłata za wymianę waluty u danego operatora i to w szczególności warto zapamiętać. Technicznie rzecz biorąc spread jest różnicą pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty, po których kantor lub bank kupuje, bądź sprzedaje walutę. W aspekcie spreadu walutowego warto wiedzieć także, czym jest kurs rynkowy waluty – to cena, jaką inwestorzy są gotowi zapłacić za walutę. Załóżmy, że kurs sprzedaży EUR/PLN wynosi 4,2668, a kurs kupna 4,2402. Mając przed oczami takie dane, możemy łatwo obliczyć, że spread na tej parze walutowej wynosi 0,0266, czyli niecałe 3 grosze. To tylko 0,6%, a więc bardzo mało. Jeśli chcesz sprawdzić jak się liczy spread, przejdź do tego artykułu: Co to jest spread walutowy?

Spread to opłata za wymianę waluty

Jeśli operator zaproponowałby nam wymianę walut ze spreadem walutowym równym okrągłe 0, okazałoby się, że transakcja jest zupełnie darmowa. Tak się jednak nie zdarza i kantory oraz banki doliczają do kursów walut spread wynoszący od mniej niż 1% do 7,4%. Najniższych spreadów walutowych możemy spodziewać się w kantorach internetowych, takich jak kantoronline.pl (mniej niż 1%), następnie w kantorach stacjonarnych – ok 2,4%, a najdrożej jest w bankach – spread może wynieść nawet 7,4%.  Dane dotyczą spreadu walutowego na najpopularniejszych walutach w Polsce, czyli EUR, USD, GBP i CHF.

Spread walutowy – co na niego wpływa?

Jest kilka czynników, które wpływają na wielkość spreadu walutowego. Najważniejszym z nich jest płynność danej waluty. Im waluta jest bardziej popularna, tym sprzedawana jest z mniejszym spreadem walutowym. Kolejnym czynnikiem jest kwota transakcji walutowej. Dokonując większych transakcji możemy negocjować wysokość spreadu walutowego z dealerem walutowym np. kontaktując się z nim telefonicznie, jak jest we wspomnianym wyżej kantoronline.pl.

Podsumowując

Nie wszyscy wiedzą, że spread walutowy jest opłatą za wymianę waluty, ani jak go policzyć. Tymczasem bez wiedzy na ten temat nie mamy pojęcia, ile tak naprawdę operator zarabia na naszej operacji walutowej. Każdemu, kto chciałby dokształcić się w tym zakresie polecamy publikację: Opłata za wymianę waluty – jak ją policzyć?