Kosa spalinowa i podkaszarka – jak wybrać?

Pielęgnacja ogrodu nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza wtedy, kiedy nie dysponujemy dobrej jakości narzędziami. Taka praca wymaga nie tylko poświęcenia dużej ilości czasu, ale również zastosowania wielu specjalistycznych urządzeń, które usprawniają i poprawiają jakość wykonywanej pracy. Jedną z najczęściej wykonywanych czynności, z jakimi zmagają się właściciele działek, jest koszenie trawy. Wyróżnić na rynku można wiele rodzajów kosiarek, jednak jaka kosa spalinowa lub podkaszarka spalinowa spiszą się najlepiej? Czy warto decydować się na urządzenia spalinowe, czy też akumulatorowe?

Kosy i podkaszarki spalinowe

Te urządzenia cechuje przede wszystkim wygoda i skuteczność użytkowania. Zarówno kosy, jak i podkaszarki spalinowe dają możliwość dostania się do najbardziej wymagających miejsc, które wymagają podcięcia. To doskonałe urządzenie do usuwania trawy przy żywopłocie, czy między drzewami. Takie urządzenia działają dzięki benzynie o olejowi napędowemu. Jedyną i niekwestionowaną wadą tego typu urządzeń jest konieczność ręcznego ustawiania wysokości noża, w celu jak najprecyzyjniejszego przycinania trawy. Niektórzy producenci postanowili jednak poprawić tę wadę, poprzez dodanie do urządzenia kółka prowadzącego co nieznacznie poprawia problem.

Kosy i podkaszarki akumulatorowe

Podkaszarki i kosy akumulatorowe spiszą się zarówno w domowych, jak i w firmowych warunkach. Takie urządzenia po naładowaniu potrafią pracować nawet do dwóch godzin. Taka podkaszarka sprawdzi się nie tylko do pielęgnacji ogrodu, ale również trawnika, czy do przycinania krawężników. Niewielkie rozmiary urządzenia pozwalają na bezproblemowe manewrowanie urządzeniem i osiąganie najlepszych rezultatów. To znacznie tańsza alternatywa dla nieco droższej kosy spalinowej. Klienci do wyboru mają również wielu producentów oraz wysoką wydajność podczas koszenia trawy.

Podkaszarka spalinowa, czy podkaszarka akumulatorowa?

Wielu klientów zastanawia się nad tym, czy lepszym zakupem będzie podkaszarka spalinowa, czy też akumulatorowa. W przypadku wyboru wszystko uzależnione jest tak naprawdę od indywidualnych potrzeb właściciela. Warto jednak pamiętać, aby podczas użytkowania podkaszarki zachować szczególną ostrożność. Zakup podkaszarki uzasadniony jest zwłaszcza wtedy, kiedy dysponujemy ogrodem z wieloma problematycznymi zakamarkami. W przypadku takich miejsc tradycyjna kosiarka nie będzie w stanie poradzić sobie z trudno dostępnymi miejscami. W przypadku niewielkich ogrodów wystarczy sekator, jednak podkaszarka niewątpliwie usprawnia całość pracy. Na jaką podkaszarkę warto się zdecydować? Podkaszarki akumulatorowe są znacznie tańsze, niż podkaszarki spalinowe, jednak trwałość tych drugich jest wręcz nieporównywalna, gdyż podkaszarki akumulatorowe wykonane są zazwyczaj z niezbyt wysokiej jakości plastiku. W grę wchodzą tutaj również częste naprawy ostrzy. Tak więc dla amatorów, którzy sporadycznie koszą kilka drzew oraz niewielki trawnik doskonale spisze się podkaszarka akumulatorowa, jednak właścicielom sadów lub ogromnych posesji pełnych drzew, krzewów i wąskich miejsc zalecana się podkaszarkę spalinową.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.