Echokardiografia – badanie serca u płodu

Echokardiografia – badanie serca u płodu

Jak najwcześniejsze wykrycie wielu wad serca pozwala na wprowadzenie najbardziej skutecznego leczenia. Obecnie możliwe jest wykonanie echa serca płodu. Czego można dowiedzieć się, przeprowadzając takie badanie? Jak ono przebiega i jakie są wskazania do wykonania echa serca płodu?

Czym jest echokardiografia?

Echokardiografia to badanie mające na celu ustalić, czy anatomia serca oraz praca układu krwionośnego płodu są prawidłowe. Wczesne wykrycie wielu wad serca umożliwia również wczesne wdrożenie odpowiedniej opieki.

Badanie jest całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, a od 18 tygodnia ciąży umożliwia pełną ocenę pracy serca. Dzięki echokardiografii można wykryć wiele wad serca oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu i budowie układu krążenia.

Wskazania

Echokardiografię płodu może wykonać każda przyszła matka, jednak najczęściej zleca ją lekarz prowadzący ciążę w związku z wystąpieniem nieprawidłowych wyników podstawowych badań lub czynników ryzyka. Prawdopodobieństwo wystąpienia wad układu krwionośnego u dziecka znacznie zwiększa występowanie ich w najbliższej rodzinie.

Innym wskazaniem do wykonania badania jest przebycie przez ciężarną takich chorób jak różyczka, covid-19 czy toksoplazmoza. Echo serca płodu warto wykonać również w przypadku, gdy istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego.

Przebieg badania

Echokardiografia przebiega tak samo, jak standardowe badanie USG, jednak jest wykonywana przez lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie. Badanie trwa od 10 do 30 minut, w zależności od zakłóceń w odczycie.

Lekarz nanosi na głowicę aparatu USG oraz odsłonięty brzuch pacjentki żel przewodzący fale ultrasonograficzne, a następnie delikatnie przesuwa głowicą po powierzchni brzucha. Dokładny opis badania i inne informacje można znaleźć na stronie https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia.