Oszczędź finanse, skorzystaj z leasingu!

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing to atrakcyjna forma sfinansowania dowolnej rzeczy, stanowiąca alternatywę dla kredytu czy pożyczki. Przez długi czas usługi firm leasingowych były nie cieszyły się zainteresowaniem klientów indywidualnych, głównie z powodu licznych niejasności w przepisach, ale teraz może z nich skorzystać każdy! Czy warto zdecydować się na podpisanie umowy leasingowej i czego się po niej spodziewać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co można wziąć w leasing? Najczęściej finansuje się w ten sposób zakup samochodów, ale właściwie każda ruchomość, jak i nieruchomości mogą stać się przedmiotem umowy leasingowej. Podpisując taką umowę, nie stajemy się automatycznie właścicielem przedmiotu – jest nim nadal leasingodawca – możemy natomiast użytkować go, czyli mamy go poniekąd w dzierżawie. Wydatki związane z leasingiem to wkład własny (wynoszący najczęściej do 10% wartości danej rzeczy), raty leasingowe oraz ewentualnie określona kwota na zakupienie danej rzeczy – gdy ją wpłacimy, staniemy się pełnoprawnymi właścicielami. W przypadku samochodów i innych ruchomości, często po zakończeniu umowy mamy prawo wymiany użytkowanego przez nas modelu na nowszy i użytkowaniu go nadal na określonych warunkach.

Oprocentowanie leasingu i kredytu

Która z tych dwóch form jest korzystniej oprocentowana dla konsumenta? Trudno ocenić to jednoznacznie, ponieważ różne banki i firmy leasingowe oferują zróżnicowane warunki, ale szacunkowe porównania wskazują, że oprocentowanie w obu przypadkach jest porównywalne.

Inne różnice między leasingiem a kredytem

W porównaniu z kredytem leasing oznacza przede wszystkim mniej dokumentów i formalności, a nasza zdolność kredytowa nie jest szacowana zbyt rygorystycznie. Jest po prostu bardziej dostępny, nawet dla osób, które w banku spotkałyby się z odmową kredytu. Z kolei kredyt pozwala nam na większą dowolność – pieniędzy nie musimy przeznaczać na konkretną rzecz, możemy wydać je w dowolny sposób, przykładowo na wycieczkę, remont czy dodatkowe zajęcia dla dziecka. Jeżeli kupujemy coś za środki z kredytu, ta rzecz automatycznie staje się naszą własnością, natomiast w leasingu mamy prawo zdecydować po okresie użytkowania, czy chcemy ją nabyć, czy też nie. Daje nam to swojego rodzaju okazję do przetestowania danego przedmiotu, zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup.

Dodatkowe korzyści w pakiecie

Oprócz samochodu na dogodnych warunkach, firmy leasingowe oferują nam szereg innych korzyści. Może to być na przykład spory rabat, promocyjny pakiet ubezpieczeniowy, pomoc w załatwieniu formalności związanych z rejestracją auta czy dodatkowe usługi, np. w postaci serwisu, których koszt jest zawarty w ratach leasingowych. Przy podejmowaniu decyzji warto także dowiedzieć się, czy wybrana firma leasingowa zaoferuje nam coś z tego typu bonusów.