Praktyczne wykorzystanie akumulatorków NiCd – wady i zalety

Akumulatorki niklowo kadmowe (w skrócie NiCd) można nadal często spotkać w układach elektrycznych, zwłaszcza w takich, gdzie istotne jest równomierne naładowanie baterii. Choć powoli są wypierane przez akumulatory NiMH (niklowo metalowo wodorkowe), ceni się je głównie ze względu na niską cenę. Jak jest z ich praktycznym wykorzystaniem?

Gdzie stosuje się takie akumulatory?

Akumulatorki niklowo kadmowe do domena wszelkiego rodzaju urządzeń przenośnych. Jeżeli zatem jesteś z zamiłowania amatorem komputerów przenośnych, modelarstwa lub krótkofalówek, istnieje duża szansa, że spotkałeś się już z nimi.

Baterie NiCd są używane również w telefonach bezprzewodowych oraz oświetleniu awaryjnym. Dzięki stosunkowo niskiej rezystancji wewnętrznej mogą dostarczać wysokie prądy udarowe, czyli jednokierunkowe o krótkotrwałym przebiegu.

Zalety

Akumulator taki jest odporny na zmienność temperatur i toleruje duże wyładowania. Poza tym charakteryzuje go więcej cykli ładowania i rozładowania niż jest to w przypadku innych akumulatorów. Dzięki temu uzyskujemy dłuższą żywotność baterii.

Generalnie baterie NiCd są lżejsze i bardziej kompaktowe niż inne. Są zatem preferowane, gdy rozmiar i waga są kluczowymi czynnikami. O wymiernie niskiej cenie już wspomnieliśmy.

Wady

W przeciwieństwie do innych rodzajów, Akumulatorki niklowo-kadmowe nadmiernie się nagrzewają, nieco łatwiej przechodzą też w tryb niestabilności termicznej i ulegają samozniszczeniu, jeśli są ładowane dynamem – nawet w systemach z odcięciem nadprądowym.

Szczęśliwie jednak akumulatory NiCd są zwykle wyposażone w wewnętrzne odcięcie ładowarki termicznej, które jest sygnalizowane, gdy akumulator się nagrzeje lub osiągnie maksymalne wartości napięcia.