Jakie choroby leczy dermatolog?

Zdrowie skóry ma ogromny wpływ na samopoczucie. Dokuczliwe są bowiem nie tylko pieczenie czy zaczerwienienie, ale i wywołane przez pogorszenie się kondycji skóry kompleksy. Obserwując niepokojące zmiany, nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty – lekarz dermatolog ustali przyczynę problemu i zaleci odpowiednie leczenie. Kiedy warto się do niego udać?

Kim jest lekarz dermatolog?

Dermatolog to specjalista z zakresu dermatologii, dziedziny medycyny zajmującej się badaniem struktury i funkcji skóry. Lekarz tej specjalizacji diagnozuje problemy dotyczące skóry, ale też włosów i paznokci. Wielu dermatologów współuczestniczy w procesie tworzenia tak zwanych dermokosmetyków, czyli produktów, które nie tylko pielęgnują, ale i leczą problemy skórne.
Dermatolog może oferować kompleksowe usługi albo skupiać się na wybranym zagadnieniu, np. leczeniu alergii skórnych. Istnieją także lekarze zajmujący się wyłącznie leczeniem dzieci: dermatolodzy dziecięcy.

Z jakimi problemami skórnymi należy udać się do specjalisty?

Każda niepokojąca zmiana skóra czy pogorszenie kondycji skóry, włosów albo paznokci to coś, co warto skonsultować z lekarzem. Zwłaszcza jeśli objawy nie ustępują samoistnie w ciągu kilku dni lub są przyczyną silnego dyskomfortu, lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Symptomy, które obowiązkowo należy skonsultować z dermatologiem to silne zaczerwienienie, wyprysk, swędzenie, pieczenie czy łuszczenie się skóry. Lekarze tej specjalizacji zajmują się także leczeniem trądziku młodzieńczego, odparzeń, odmrożeń czy kontrolą znamion. Pod ich opieką powinni być pacjenci przewlekłe chorujący na atopowe zapalenie skóry czy łuszczycę.

Jak się przygotować do wizyty u dermatologa?

Wizyta u dermatologa nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy dobrze obserwować swoją skórę, by podczas wywiadu lekarskiego dokładnie opisać charakter zmian: okoliczności, w których się pojawiły i dolegliwości, które wywołały. Lekarz wie, jakie pytania zadawać, by móc zdiagnozować pacjenta.
Oprócz tego w gabinecie najprawdopodobniej wykonane zostanie badanie dermatoskopem, specjalnym urządzeniem pozwalającym obejrzeć skórę w powiększeniu. Czasami dermatolog może zalecić wykonanie dodatkowych badań, np. morfologii. Po diagnozowaniu choroby skórnej, poinformuje pacjenta o sposobie postępowania: lekach, ale też pielęgnacji, która pomoże skórze odzyskać zdrowy wygląd.