Dieta wegańska a suplementacja

Uszczuplanie jadłospisu o produkty pochodzenia zwierzęcego zwiększa ryzyko występowania niedoborów ważnych związków, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pomimo tego, iż niektóre składniki występują w produktach roślinnych, ich przyswajalność jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu do tych pozyskanych ze źródeł zwierzęcych. W walce z powstającymi przy diecie wegańskiej niedoborami pomóc może kompleks witamin i minerałów.

Witamina D

Witamina D, którą dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Nic więc dziwnego, iż dieta wegańska jest uboga w ten składnik. Niewielkie ilości witaminy D3 są w drożdżach, pieczarkach, niektórych gatunkach grzybów oraz olejach roślinnych. Trudność w przypadku tego związku polega na tym, iż nawet jadłospis bogaty w produkty pochodzenia zwierzęcego nie zawsze jest w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten cenny składnik. Z tego też względu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, rodzi się konieczność suplementacji witaminy D3.

Witamina B12

Utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy B12 w organizmie jest bardzo utrudnione w przypadku osób, które całkowicie zrezygnowały z produktów mięsnych w swojej diecie. Niewielkie ilości tego związku występują w algach, grzybach i żywności fermentowanej za pomocą konkretnych szczepów bakterii. Są to produkty, które rzadko goszczą w naszych jadłospisach. Witamina B12 może być przyjmowana jako samodzielny suplement diety lub w formie multiwitaminy, czyli zestawu witamin i minerałów.

Żelazo i cynk

Żelazo w stosunkowo dużych ilościach występuje w produktach roślinnych. W tym przypadku należy mieć jednak na uwadze fakt, iż to jednak żelazo pochodzące z produktów mięsnych (tzw. hemowe) wchłania się nawet kilkadziesiąt razy lepiej niż to, które można znaleźć w roślinach. Pierwiastek ten w znacznych ilościach występuje w nasionach dyni i słonecznika oraz zielonych warzywach liściastych.

Przyswajalność cynku, podobnie jak i żelaza, z produktów pochodzenia roślinnego jest mniejsza niż z produktów zwierzęcych. Pierwiastek ten występuje m.in. w ziarnach sezamu, pestkach dyni, białej fasoli, kaszy gryczanej, migdałach, płatkach owsianych, nasionach słonecznika oraz natce pietruszki.

Żelazo oraz cynk są minerałami, które spotykane są w wielu suplementach diety występujących pod postacią witaminy.

Multiwitamina – kompletny zestaw witamin i minerałów

Weganie i wegetarianie często narażeni są na niedobór różnych witamin i minerałów. Ich braki w organizmie mogą nieść za sobą negatywne skutki. Aby kompleksowo zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, warto sięgnąć po zestaw witamin i minerałów w formie multiwitaminy.

Wybierając suplementy witaminowe, powinniśmy zwracać uwagę między innymi na zawartość poszczególnych składników w preparacie. Wysokiej jakości multiwitamina, która zawiera kompleks witamin i minerałów, została opracowana przez markę Cheers. Jest to polski producent posiadający w swej ofercie wiele suplementów diety wyprodukowanych z naturalnych i sprawdzonych składników. Multiwitamina Cheers składa się z dwóch preparatów: Minerals Night (7 minerałów) oraz Vitamins Day (12 witamin), które zostały stworzone z myślą o weganach i wegetarianach (ich kapsułki nie zawierają substancji żelujących). Jest to kompleks witamin i minerałów pomagający skutecznie zwalczać niedobory najważniejszych składników w organizmie. Ponadto wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego i krwionośnego oraz wspomaga pracę mięśni, jednocześnie zmniejszając zmęczenie.