Czym się kierować wybierając oprogramowanie ERP dla firm?

Dziś coraz więcej firm myśli o wdrożeniu systemu ERP. Nie może to dziwić, ponieważ z takim rozwiązaniem wiąże się wiele wymiernych korzyści. Na rynku dostępne jest jednak różne oprogramowanie ERP dla firm. Wybór tego konkretnego nie jest zatem wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Na co zwrócić uwagę?

W jakim celu wdrożony ma być system ERP?

Wybierając konkretny system ERP, przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu ma być on wdrożony. Dostępne na rynku oprogramowanie można bez problemu dostosować do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Dlatego firma powinna przeanalizować wcześniej swoje potrzeby i zastanowić się jaki efekt dzięki systemowi chce osiągnąć.

Takim efektem może być choćby zwiększenie sprzedaży czy poprawa wydajności pracy magazynu. Zdefiniowane celów pozwoli na określenie tego, jakie funkcje system ERP powinien zawierać. Dzięki temu wybierze się idealne oprogramowanie.

W jakich obszarach system ERP ma być wdrażany?

Kolejne istotne pytanie dotyczy obszarów w firmie, które mają być objęte przez system ERP. Dzięki określeniu obszarów biznesowych zdecydowanie łatwiej jest wskazać na funkcje, którymi oprogramowanie ERP powinno się charakteryzować. Pamiętać bowiem trzeba, że dziś na rynku dostępne są tego typu systemy przeznaczone dla wielu różnych działów. Może być to logistyka, magazyn, sprzedaż, księgowość czy kadry.

Zanim wybierze się konkretne Oprogramowanie erp dla firm, warto dokładnie przeanalizować to, jakie obszary powinno ono obejmować. Pozwoli do uniknąć sytuacji polegającej na konieczności dodatkowego rozbudowywania systemu w przyszłości. Uniknie się również tego, że system wdroży się w danym obszarze, ale później okaże się, że była to decyzja błędna.

Gotowy system ERP czy rozwiązanie dedykowane?

Ostatni dylemat dotyczyć może tego, czy postawić na gotowe oprogramowanie ERP, czy zdecydować się na zamówienie rozwiązania dedykowanego. System gotowy to dobry wybór w przypadku firm, w których struktura organizacyjna nie jest skomplikowana. Mowa tu o małych i średnich firmach.

W przypadku dużych przedsiębiorstw lepszym rozwiązaniem może się okazać system dedykowany. Jego funkcje można bowiem wówczas idealnie dopasować do konkretnych potrzeb i oczekiwań firmy.