Jak wykonać zabudowę kominka z płyty gipsowo-kartonowej

Większość ludzi chciałaby w długie wieczory zrelaksować się przy kominku. Szczególna atmosfera, którą daje nam ogień bijący z kominka powoduje, że coraz bardziej chcielibyśmy zrealizować swoje marzenia. Gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym nasze możliwości są niemal nieograniczone.

Jak wykonać zabudowę kominka z płyty gipsowo-kartonowej?

Popularnym budulcem komika jest kamień naturalny, cegła ceramiczna lub beton. Jednakże można zauważyć rosnącą ostatnio popularność tworzenia obudów kominków z płyt gipsowo-kartonowych. Swoją popularności zawdzięczają przede wszystkim swojej lekkiej wadze, nie obciążają w nadmiarze konstrukcji kominka. Korzystając ze specjalnych płyt do gięcia możemy zaprojektować dowolne wykończenie kominka, np. o kształcie trapezu, owalu bądź półokrągłych ścianek.

Podstawowe zasady

Do obudowywania komika wykorzystuje się odporne na ogień płyty gipsowo-kartonowe typy F. Zawarte w nich włókno szklane zapewnia izolację ogniową. Jeżeli chcemy wzmocnić konstrukcję kominka to musimy sięgnąć po płyty grubsze. Płyty gipsowo-kartonowe stosujemy w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza to maksymalnie 70%. Płyty te są materiałem niepalnym, ale nie mogą mieć kontaktu z otwartym ogniem – temperatura płyty nie powinna przekraczać 50°C.

Trzeba odizolować płytę od obudowy kominka najlepiej używając wełny mineralnej z warstwą folii aluminiowej. Do połączenia fragmentów wełny i jej krawędzi należy użyć specjalnej taśmy na bazie folii aluminiowej. Trzeba pamiętać o zachowaniu minimum 5 cm odległości pomiędzy izolacją kominka a płytą.

Obudowę wykonaną płyt g-k umieszcza się na stelażu ze stalowych profili. Istotną rzeczą jest także zachowanie kilkumetrowej szczeliny dylatacyjnej pomiędzy krawędziami fasady wkładu a obudową kominka.

Elastyczność przy budowie z płyt gipsowo-kartonowych

Końcowy efekt możemy uzyskać wykańczając go farbą, tynkiem czy kaflami ceramicznymi, a gdy będziemy chcieli całkowicie zmienić jego wygląd to możemy to zrobić w przyszłości bez demontażu obudowy. Więcej zalet budowania z płyt płyty gipsowo-kartonowej znajdziesz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.