Jakie narzędzia wybrać do obróbki metalu?

Osoby, które chcą rozpocząć przygodę z profesjonalną obróbką metali w pierwszej kolejności muszą wyposażyć się w niezbędne narzędzia. Metal jak powszechnie wiadomo jest materiałem, który może pochwalić się różnymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Profesjonalne narzędzia do obróbki metalu umożliwiają wykorzystanie owych właściwości na własną korzyść. Producenci oferują narzędzia do obróbki plastycznej, cieplnej, chemicznej i skrawaniem. Aby wyposażyć swój warsztat warto zapoznać się z najpopularniejszymi narzędziami i ich zastosowaniem.

Frezy do metalu

W pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za porządnymi frezami do metalu. Jeżeli chodzi o kształt to można wyróżnić frezy: czołowe, walcowe, tarczowe, kątowe, kształtowe i specjalne frezy do gwintów. Nie można zapominać także o frezach modułowych i ślimakowych, które wykorzystuje się do frezowania zębów kół zębatych. Aby obróbka metali przebiegała sprawnie warto zwrócić uwagę nie tylko na typ frezów, ale również na powłoki. Największym zainteresowaniem cieszą się powłoki TiCN i TiAIN, które poradzą sobie nawet z bardzo twardymi materiałami.

Noże tokarskie

Jeżeli chodzi o narzędzia skrawające do metalu, to warto jak najszybciej rozejrzeć się za porządnymi nożami tokarskimi. Najlepszymi parametrami użytkowymi mogą pochwalić się noże wykonane w całości z węglika spiekanego albo noże ze stali szybkotnącej HSS. W zależności od wykonywanych prac można postawić na noże do toczenia zewnętrznego i wewnętrznego.

Pilniki do metalu

W profesjonalnym warsztacie powinny znaleźć się również funkcjonalne pilniki do metali miękkich i twardych. Na półkach sklepowych dostępne są nie tylko klasyczne pilniki frezowane i karoseryjne, ale również pilniki kluczykowe i specjalne pilniki do syków. Nowością na rynku są pilniki ze stali, które pokryte są specjalnym nalotem diamentowym. Wielu producentów oferuje bardzo nietypowe pilniki do ostrzenia pił łańcuchowych.

Tarcze do metalu

Niezawodne tarcze do metalu są kluczowym elementem dla osób, które poważnie myślą o obróbce materiałów metalowych. Producenci oferują tarcze o różnej średnicy i grubości, dzięki czemu można je idealnie dopasować do poszczególnych zadań. Przy pracach o dużym obciążeniu najlepiej sprawdzą się tarcze do metalu o średnicy 125-150 mm. Do urządzeń przemysłowych przeznaczone są z kolei tarcze o rozmiarach 350-400 mm. Najbezpieczniejszym wyborem są tarcze uodpornione na działanie korozji.

Brzeszczoty do metalu

Piła do metalu jest kolejnym narzędziem obok którego nie można przejść obojętnie. Aby obróbka metalu przebiegała sprawnie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość zamontowanego brzeszczotu. Tego typu narzędzia można wykorzystać na przykład do cięcia rur, profili stalowych i prętów. Godne polecenia są przede wszystkim ręczne piły ramowe albo piły włośnice, które umożliwiają precyzyjną pracę. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem są piły, w których można wymieniać brzeszczoty. Ciekawą propozycją są piły w których można ustawić kąt brzeszczotu.