W co opłaca się inwestować swoje oszczędności?

Chcąc pomnożyć swoje oszczędności, zastanawiamy się, jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie. Pieniądze schowane w domu nie przyniosą zysków. Na dodatek z czasem mogą stracić na wartości z powodu inflacji. Jak więc sprawić, by nasze środki się pomnażały? Do wyboru mamy kilka sposobów. Zanim zdecydujemy się na któryś z nich, musimy określić poziom akceptowalnego przez nas ryzyka, czas, który przeznaczamy na inwestycję i wysokość spodziewanych zysków.

Bezpieczne inwestowanie

Najbezpieczniej byłoby wpłacić pieniądze na konto oszczędnościowe. Można też wykupić lokatę krótko lub długoterminową. Kolejną opcją są obligacje skarbowe. Problemem jest to, że oprocentowanie tych form oszczędzania jest tak niskie, że mieści się w granicach opłacalności. To raczej sposób, na to, by nie wydać pieniędzy, a nie by je pomnożyć. Do tego warto pamiętać, że środki przez określony czas będą dla nas niedostępne, w przeciwnym razie (gdy wypłacimy pieniądze) możemy utracić spodziewany zysk. Inne, bezpieczne formy oszczędzania to zakup sztabek złota, dzieł sztuki, nieruchomości itp. Są to jednak inwestycje długoterminowe, wymagające ponadto niemałego wkładu finansowego.

Inwestowanie z dużym poziomem ryzyka

Pewnie każdy, kto ma oszczędności, zastanawiał się nad kupnem akcji, czy innych funduszy inwestycyjnych. Jednak na to potrzebne są większe środki i wiedza na temat rynków finansowych i inwestycji. Bez praktyki i znajomości działania mechanizmów finansowych, łatwo można stracić swoje pieniądze. Alternatywą są domy maklerskie, które zajmą się inwestowaniem środków w naszym imieniu. Można skorzystać z ich pomocy w pomnażaniu pieniędzy. To zmniejszy ryzyko straty, jednak nie eliminuje go całkowicie.

Pożyczki społecznościowe

Ten sposób oszczędzania jest coraz bardziej popularny, zwłaszcza że istnieją platformy, które oferują inwestycje z gwarancją odkupu. Jest to bezpieczny sposób na pomnażanie środków. Gwarancja odkupu zapewnia nam, że nawet jeżeli pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki w terminie, platforma ureguluje należność. Na czym polega działanie platform P2P? Wystarczy się zarejestrować, przelać środki i wybrać pożyczki, które chcemy współfinansować. Sami określamy wysokość inwestycji i czas jej trwania. Nie trzeba do tego dużych pieniędzy, ani specjalistycznej wiedzy.