Jak należy budować domy energooszczędne?

Jak należy budować domy energooszczędne?

Nowoczesne budownictwo różni się od tego, które było stosowane dawniej. Nic dziwnego. Dzisiaj przecież duży nacisk kładzie się na ochronę coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska oraz aspekt związany z odpowiednim zużywaniem energii. Stąd właśnie bardzo popularne są domy energooszczędne. Jak wyglądają ich projekty?

Co to jest dom energooszczędny?

Co rozumiemy przez pojęcie domu energooszczędnego? Najpierw warto wiedzieć, że ma on też inną nazwę. Jest znany bowiem jako obiekt niskoenergetyczny. Oczywiście obydwa określenia oznaczają to samo. Chodzi przecież o optymalne utrzymanie ciepła.

Projekty domów energooszczędnych są tak przygotowane, aby ostateczna funkcja budynku została w pełni spełniona. Domy powinny mieć specjalny wielkość i ustalony kształt. Dotyczy to również ich dachu, okien oraz drzwi w każdym pomieszczeniu. Jedynie wówczas współczynnik przenikania ciepła okaże się odpowiedni.

Co zawiera nowoczesny projekt?

Okazuje się, że projekty domów energooszczędnych nie są bardzo skomplikowane. Chcąc, aby takie obiekty charakteryzowały się minimalnym wykorzystaniem energii, trzeba pamiętać o niewielkiej ilości załamań na dachach. Poza tym należy zdecydować się na mniej ścian zewnętrznych. Wtedy nie będziemy martwić się, że ucieknie za dużo ciepła.

Domy niskoenergetyczne to często piętrowe konstrukcje, ale spotyka się też inne rozwiązania budowlane. Wszystkie łączy coś ważnego – izolacja o grubości co najwyżej 20 cm. Znaczenie ma również użycie materiałów budowlanych o sporej masie termicznej. Tutaj – jak opisują projekty domów energooszczędnych – korzysta się zazwyczaj z cegły, betonu oraz kamienia.

Źródło energii i wentylacja

Na koniec warto zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak odpowiednia wentylacja oraz zastosowane źródło energii. Co wiadomo w tych kwestiach? Okazuje się, projekty domów energooszczędnych mają już niewiele wspólnego z projektami tradycyjnych budynków mieszkalnych.

Po pierwsze w obiektach energooszczędnych specjaliści instalują nowoczesne wentylacje. Mają one za zadanie odzyskiwanie ciepła. Taka funkcja umożliwi utrzymanie temperatury. Z kolei, jeżeli mowa o źródłach energii, to w tego typu domach montuje się wygodne w obsłudze kotły gazowe albo elektryczne (ewentualnie można wybrać alternatywne rozwiązanie w postaci pomp do odnawiania energii z wody albo popularnych paneli fotowoltaicznych).