Jak urządzić nowoczesny salon?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jest to pokój, w którym spędzamy wolny czas oraz przyjmujemy naszych gości. Warto zatroszczyć się o stworzenie pięknej aranżacji tego wnętrza.

Jakie meble wybrać do salonu?

Piękny dom to miejsce, do którego chętnie się wraca. Z drugiej strony przy wyborze mebli liczy się nie tylko ich estetyka, ale także wygoda użytkowania. W salonie powinien znaleźć się komplet wypoczynkowy, a przynajmniej sofa lub kanapa. W końcu jest to pokój, w którym będziemy odpoczywać, oglądając telewizję lub spędzając czas z rodziną. Salon może być również połączony z jadalnią. W takim przypadku należy również zatroszczyć się o wybranie właściwego stołu, który pomieści całą rodzinę oraz gości.

Oświetlenie do salonu

Wybór oświetlenia do salonu jest bardzo ważny nie tylko ze względów praktycznych. Oświetlenie tworzy klimat wnętrza. Podstawą jest lampa sufitowa, plafon lub żyrandol, który będzie głównym źródłem światła. Dodatkowo należy także zatroszczyć się o boczne oświetlenie w postaci kinkietów. Alternatywą są lampy stojące, na przykład podłogowe. W takim przypadku trzeba jednak zadbać o estetyczne ukrycie wszystkich przewodów. Coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie LED. Jest ono idealne do tworzenia dekoracyjnych efektów i interesujących aranżacji. W tym celu można wykorzystać różne listwy i taśmy, na przykład do podświetlenia półek lub obrazów.

Jaka podłoga w salonie?

Wybór odpowiedniej podłogi do salonu również ma znaczenie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest drewno. Jest to naturalny i wyjątkowo uniwersalny materiał, który pasuje praktycznie do każdej aranżacji wnętrza. Jeśli chcemy zmienić wystrój, nie trzeba się martwić wymienianiem podłogi. Popularną alternatywą dla drewna są panele podłogowe. Panele charakteryzują się mniejszą trwałością, ale za to dostępne są w przystępnej cenie. Kolejna zaletą tego materiału jest fakt, że można go bardzo łatwo ułożyć oraz wymienić. Na rynku dostępny jest ogromny wybór paneli o różnych kolorach i strukturach, w tym materiały przeznaczone do różnych pomieszczeń takich jak kuchnia lub przedpokój, a nawet łazienka.

Dodatki i dekoracje

Oczywiście w czasie planowania aranżacji wnętrza nie można zapomnieć o wyborze odpowiednich dodatków, dekoracji oraz ozdób, które sprawią, że salon nabierze bardziej indywidualnego charakteru. Jeśli chcemy urządzić pomieszczenie w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, wystarczy jedynie kilka detali, na przykład w kontrastowym kolorze. W tradycyjnej aranżacji możemy pozwolić sobie na więcej ozdób i bibelotów, na przykład obrazy i zdjęcia na ścianie, kolorowe poduszki, rośliny w dekoracyjnych doniczkach, wzorzyste dywany lub ciekawe zasłony oraz firany na oknach.