Gdy w pokoju nie można zastosować lampy wiszącej…

Niski strop, brak poprowadzonej instalacji czy względy estetyczne – zdarza się, że w niektórych pomieszczeniach nie można zastosować lamp wiszących. Co warto wtedy wybrać?

Lampy wiszące montowane są w większości pomieszczeń – w salonach, sypialniach, kuchniach, w pokojach dziecięcych. Są jednak przypadki, gdy zastosowanie tego rodzaju lampy nie jest możliwe. Co możemy wybrać zamiast niej?

Plafon

To niedrogi rodzaj lampy sufitowej, która montowana jest od razu pod sufitem, dlatego nie zwisa i nie zajmuje dużej ilości miejsca. Najczęściej plafony są dość proste, wykonane ze szkła mlecznego, ale w sprzedaży znajdziemy też te bardziej ozdobne, na przykład lampy Massive, które wyróżniają się efektownym wzornictwem.

Plafon jest doskonałym wyborem wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się instalacja poprowadzona w suficie, ale jednocześnie wysokość pomieszczenia jest zbyt niska, aby zamontować w nim lampę wiszącą. Plafony dobrze sprawdzają się też w łazienkach, toaletach, na gankach, ponieważ są dobrze chronione przed czynnikami zewnętrznymi, w tym wilgocią.

Kinkiet

Lampa ścienna, czyli kinkiet to druga propozycja przeznaczona do wnętrz, w których nie można zastosować lamp wiszących. Kinkiety dobrze sprawdzają się tam, gdzie stropy są niskie, więc nawet montaż plafonu nie byłby dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście, ograniczeniem może być tutaj brak odpowiedniej instalacji prowadzonej w ścianach. Można jednak wtedy skorzystać z triku i zamontować w ścianie haki, na których podwiesza się lampy na kablach podłączonych do gniazdek – to świetny wybór do aranżacji w stylu loft. Inna opcja to zastosowanie konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych.

Lampa stojąca

Ciekawym pomysłem do wnętrza, w którym nie można zastosować lampy wiszącej, jest lampa stojąca na łukowatym pałąku, na którym podwieszony jest klosz.