Jakie zastosowanie ma płyn do dezynfekcji?

Jakie zastosowanie ma płyn do dezynfekcji?

Płyny do dezynfekcji są powszechnie stosowanymi preparatami w placówkach ochrony zdrowia, takich jak przychodnie lekarskie i szpitale. Korzystanie z nich w odpowiedni sposób w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa personelu oraz pacjentów. Jakie zastosowanie mają płyny do dezynfekcji? Odpowiedź poznasz w tym artykule.

Dlaczego należy stosować płyny do dezynfekcji?

Płyn do dezynfekcji szpitala powinien być obowiązkowym preparatem w takim miejscu. Odpowiednie korzystanie z takiego płynu niesie ze sobą bowiem bardzo duże korzyści. Płyn do dezynfekcji szybko i skutecznie usuwa większość bakterii i wirusów znajdujących się na dłoniach, a samo mycie dłoni w taki sposób zajmuje znacznie mniej czasu niż mycie ich za pomocą mydła i wody. Jest to również świetny sposób na umycie dłoni, jeśli akurat w danym momencie nie ma dostępu do wody.Płyn do dezynfekcji szpitala jest preparatem, który zwiększa bezpieczeństwo personelu oraz pacjentów. Organizm chorego pacjenta jest zazwyczaj bardzo osłabiony, co sprawia, że jest on bardziej podatny na działanie bakterii i wirusów, które mogą być przenoszone na dłoniach przez personel, dlatego tak ważne jest, aby pracownicy regularnie dezynfekowali swoje dłonie.

Rodzaje płynów do dezynfekcji

Płyny do dezynfekcji można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwsze to te, które wykonane są na bazie alkoholu, natomiast drugie pozbawione są tej substancji. Preparaty, które zawierają w swoim składzie alkohol wykazują o wiele wyższe właściwości bakteriobójcze, niż mydła antyseptyczna pozbawione alkoholu. Nie każdy jednak może stosować alkoholowe płyny do dezynfekcji, ze względu na to, że potrafią one powodować uczulenia.

Jakie bakterie i wirusy niszczą płyny do dezynfekcji?

Płyny do dezynfekcji działają na większość bakterii i grzybów, a także dużą część wirusów. Jeśli chodzi o bakterie, płyny na bazie alkoholu wykazują silne działanie przeciw bakteriom gram-dodatnim oraz gram-ujemnym.W przypadku wirusów, skuteczność preparatów zależy w dużej mierze od rodzaju wirusów oraz ich struktury. Wirusy hydrofilne są o wiele bardziej odporne na działanie preparatów niż wirusy o strukturze osłonkowej.