Co na okno w kuchni zamiast firanki? 3 pomysły

Szukasz alternatywy dla firanek w kuchni? Istnieją inne akcesoria, które również pięknie udekorują okna, a jednocześnie zagwarantują domownikom poczucie prywatności. Sprawdź, w co warto zainwestować.

Urządzanie kuchni wymaga specyficznego podejścia. To pomieszczenie, w którym wszystko najłatwiej się brudzi, bo tu gotujemy. Biorąc pod uwagę konieczność częstego sprzątania, nagromadzenie dekoracji w kuchni to nienajlepszy pomysł. Nie oznacza to jednak, że należy z nich całkowicie zrezygnować. Ale akurat firanki w kuchni niekoniecznie się sprawdzą. Aby ochronić się przed namiarem promieni słonecznych i zapewnić domownikom prywatność możesz wykorzystać jednak inne akcesoria spełniające podobną funkcję.

Zastanawiasz się, co na okno w kuchni zamiast firanki sprawdzi się najlepiej? Wybór jest naprawdę spory!

#1 Zazdrostki — gdy zależy ci na prywatności, ale chcesz wpuścić do wnętrza dużo światła

Choć w ostatnich dekadach stanowiły raczej zapomnianą ozdobę, obecnie powraca się do nic i to nie tylko w rustykalnych wnętrzach. Zazdrostki umieszcza się zazwyczaj na dolnej połowie okna. W ten sposób użytkownicy pomieszczenia zyskują poczucie prywatności, a jednocześnie do kuchni dociera maksymalna ilość światła słonecznego. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w zacienionych częściach domu, gdzie każda ilość światła jest na wagę złota.

#2 Rolety — jeśli szukasz rozwiązania dla dobrze oświetlonych pomieszczeń

Wybór rolet gwarantuje komfort użytkowania. Nie trzeba ich bowiem prać, a dodatkowo nie gromadzą kurzu i zanieczyszczeń w takim stopniu, jak firany. Dodatkowo mają regulowaną długość, którą możesz dopasować, określając, ile światła wpada do środka. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad sytuacją!

Jeśli zależy ci na swobodzie dopasowywania stopnia ochrony przed naświetleniem, dobrym rozwiązaniem będzie wybór rolety dzień noc, której przepuszczalność możesz dopasowywać ręcznie.

#3 Firano-roleta — jeśli szukasz kompromisu między zasłonami i roletą

Firana, którą można zwijać jak roletę? To możliwe! Takie rozwiązanie jest znane również jako roleta rzymska. Gwarantuje dekoracyjny efekt, a przy tym swobodę w dopasowywaniu ochrony przeciwsłonecznej. Rolety tego typu mogą być montowane do ściany lub ramy okna w sposób bezinwazyjny. Są bardzo dekoracyjne i dostępne w różnych wariantach tkanin. Dzięki temu możesz dopasować model idealnie współgrający z twoim wnętrzem.

Powyższe sposoby sprawdzą się świetnie jako zastępstwo dla firan w kuchni. Dzięki ich wykorzystaniu nie musisz obawiać się o zabrudzenia.