Kasacja pojazdów – co trzeba o niej wiedzieć?
Kasacja pojazdów polega na przekazaniu ich na części i do utylizacji. Legalnie odbywa się to w ten sposób, że właściciel wydaje auto do odpowiedniej stacji, przekazuje dokumenty i wyrejestrowuje pojazd. Oddanie auta na złom, jeśli zostało ono poważnie uszkodzone, jest często jedynym sposobem na pozbycie się nieużytecznego wraku.
Kasacja pojazdów Kraków – co oznacza?
Kasacja pojazdów oznacza całkowite wycofanie ich z eksploatacji. Oznacza to, że nie można się nimi poruszać, a szkielety z mechanizmem zostają oddane do zniszczenia. Kasacji podlegają samochody, które nie nadają się ani do bezpiecznej jazdy, ani do naprawy. Są to auta całkowicie zniszczone w wyniku pożaru, wyciągnięte z rzeki albo takie, które podczas wypadku lub kolizji uległy znacznemu wgnieceniu lub uszkodzeniu. Złomowaniu podlegają również samochody, które są bardzo stare, nie przeszły przeglądu technicznego lub ich naprawa jest nieopłacalna.
Jakie dokumenty będą potrzebne do legalnej kasacji pojazdu?
Wszystkie legalne kasacje odbywają się w licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów. Przekazując auto do złomowania należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, umowę kupna, a także numer VIN. Jeśli samochód jest współwłasnością to niezbędna będzie pisemna zgoda drugiego właściciela.
Jak wygląda kasacja pojazdów?
Jeśli chodzi o proces, jakim jest Kasacja pojazdów Kraków ma kilkanaście legalnie działających punktów, w których można zezłomować auto. Samochód przeznaczony do kasacji zostaje zabrany na lawetę, a następnie rozebrany na części pierwsze. Wyposażenie, które nadaje się do użytku, przekazane zostaje na sprzedaż, natomiast pozostałe części zostają pogrupowane ze względu na rodzaj tworzywa, z którego są wykonane. Będzie to stal, karoseria, szkło, zużyte opony, kable. Zostają one oddane do utylizacji, która przebiega w takich warunkach, aby nie zaszkodzić środowisku naturalnemu. Za odzyskane części właścicielowi należy się nieduża rekompensata, natomiast sama kasacja jest przeważnie bezpłatna.