Jak testować płyny do zmywania? Czy to jest możliwe?

Trzeba być wyjątkowo naiwnym, by uwierzyć, że reklamy płynów do zmywania pokazują całą prawdę o otaczającym świecie. Każdy wie, że są to preparaty działające podobnie, aczkolwiek w nieco innym stopniu. I właśnie dlatego niemożliwe jest, aby w testach uzyskały one dokładnie te same wyniki.

Bezpieczeństwo, czyli liczy się pH

Testy zajmujące się badaniem efektywności płynów do zmywania bardzo często skupiają się na ich pH. Mowa tu rzecz jasna o ich odczynie, gdyż ma on bezpośredni wpływ na otoczenie człowieka. Co gorsza, nieodpowiednie pH może doprowadzić do wystąpienia stanów zapalnych skóry, uczuleń itd.

Ideałem jest sytuacja, gdy Płyny do zmywania mają pH w okolicy 7. Wtedy ich odczyn jest neutralny względem skóry i czyszczonych przedmiotów. Niestety, często bywa zupełnie inaczej. Płyny są najczęściej zbyt zasadowe, co doprowadza do powstawania reakcji uczuleniowych i zapalnych.

Różne zabrudzenia, różna skuteczność

Skuteczność płynów do zmywania bada się w oparciu o to, jak szybko dany płyn może poradzić sobie z określonym zabrudzeniem. Przedmiotem testów są trudne w usunięciu plamy z jedzenia (np. sok z buraków), a także plamy, których pochodzenie nie ma nic wspólnego z gastronomią.

To, jak szybko dany preparat usunie określone zabrudzenie, jest głównym wyznacznikiem jego skuteczności. W trakcie badań analizuje się np. zdolność do emulgowania tłuszczów, gdyż to od niej zależy efektywność danego preparatu. W analizach zwraca się również uwagę na zdolność myjącą, zgodność z opakowaniem, a także na wydajność.

Jakie wnioski?

Tylko niektóre dostępne na rynku płyny do zmywania uzyskują pełną ocenę. Zdecydowana większość preparatów czyszczących to produkty mieszczące się w średnim progu oczekiwań. Badania wykazują również, że w trakcie używania płynów warto nałożyć rękawice, które ochronią je przed niewłaściwym pH.

Rzetelna ocena wszystkich dostępnych na rynku płynów do zmywania wskazuje, że większość z nich to produkty średnie. Mimo to, niezależnie od jakości wyrobu, warto chronić ręce podczas jego stosowania. W przeciwnym razie płyny te mogą doprowadzić do niebezpiecznych dolegliwości.