Czy ciągle warto inwestować w złoto?

Nad kwestią inwestycji w złoto debatują nie tylko specjaliści, ale też rzesze zwykłych obywateli. I choć tym ostatnim często trudno się rozeznać w systemie monetarnym, ci pierwsi nie mają wątpliwości. Złoto ciągle pozostaje jedną z najlepszych i najpewniejszych lokat kapitału. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o złocie oraz zalety nabywania tego kruszcu.

Złoto – odwieczny środek płatniczy

Ilość wydobytego złota na Ziemi jest stosunkowo niewielka w porównaniu do bardziej powszechnych metali. Co więcej, wyliczenia ekspertów sugerują, że już za kilkadziesiąt lat wyczerpiemy dostępne złoża.

Co za tym idzie, ten cenny metal stanie się jeszcze cenniejszy. Ma tu znaczenie także kulturowa wartość złota oraz historia obrotu tym metalem, która pokazuje jasno, że ludzie nie przestaną go cenić nawet w dalekiej przyszłości.

Złoto jest z nami jako środek płatniczy już od starożytności. Na jego cenę i wartość wpływają właściwości kruszcu – jest on praktycznie niemożliwy do zniszczenia i uszkodzenia. Złote monety, które niegdyś były w obrocie, do dziś stanowią dobrą lokatę kapitału – można je kupić choćby na https://coinart.pl/skup-zlotych-monet/.

Kupowanie złota – długoterminowa lokata kapitału

Eksperci finansowi podkreślają, że na złocie raczej nie można stracić, jeśli uwzględnimy dłuższy okres (10 lat i więcej). Owszem, podobnie jak pozostałe metale szlachetne, również złoto notuje spadki, ale tylko krótkoterminowe.

Jeżeli przyjrzymy się długim okresom, mamy tu do czynienia średnio z 10% wzrostem, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem, niż waluty.

Gdzie przechowywać złoto inwestycyjne?

W przypadku typowych inwestycji w akcje ten problem się nie pojawia, ale złoto jako fizyczny produkt wymaga też niewątpliwie odpowiedniego zabezpieczenia. Złoto kupione w sklepie numizmatycznym https://coinart.pl/skup-zlotych-monet/ możemy przechowywać w banku, w przeznaczonej do tego skrytce.

Dzięki czemu zyskamy pewność, że nasz kapitał nie zaginie. Oczywiście, drobne przedmioty złote, jak monety czy łańcuszki, możemy także trzymać w domowym sejfie.