Grupowy kurs angielskiego – zalety i wady

Mało kto potrafi nauczyć się języka angielskiego w szkole, dlatego w większości przypadków tę podstawową umiejętność opanowuje się dopiero później na własną rękę. Można to zrobić chociażby na grupowym kursie angielskiego. Tylko czy nauka w grupie potrafi być efektywna, skoro typowo szkolny tryb edukacji jest raczej mało skuteczny?

Grupowy kurs angielskiego i jego zalety

Grupowe zajęcia zawsze są tańsze i to nieraz dużo tańsze niżeli zajęcia indywidualne. W przypadku wykupienia pełnego kursu, składającego się z dwóch semestrów, godzina nauki potrafi wynieść zaledwie dwadzieścia złotych.

Na grupowym kursie angielskiego spory nacisk kładzie się na praktykę konserwacji. Ogólnie rzecz biorąc zajęcia bardzo często polegają niemalże wyłącznie na samych rozmówkach.

Możliwość uczenia się w towarzystwie innych osób generuje wysoką dynamikę edukacji. Motywacja jest wtedy bardzo silna. Wynika ona chociażby z tego, że nikt nie chce odstawać od grupy.

Wady nauki języka w grupie

W przypadku zajęć grupowych uwaga nauczyciela musi skupiać się na kilku, a czasem kilkunastu osobach, przez co jej jakość znacząco spada. Zdarza się tak, że cichsze lub bardziej nieśmiałe osoby nie biorą zbyt czynnego udziału w zajęciach, bo są zagłuszane przez innych.

Indywidualny kurs angielskiego na pewno byłby też lepszy dla osób nieco bardziej utalentowanych, które są już w stanie wskoczyć na wyższy poziom albo które chcą skoncentrować się na wybranych aspektach nauki (np. określonym słownictwie). Poziom zajęć grupowych zwykle dostosowuje się do uczniów najsłabszych.

Ostatnią poważną wadą będzie sztywny rozkład lekcji. Na pewno żaden nauczyciel nie będzie odwoływać zajęć kursu angielskiego z powodu nieobecności jednej osoby.

Alternatywa pod postacią kursu indywidualnego
Kurs grupowy zwykle jest stosunkowo tani, a przy tym miło się przez niego przechodzi, gdyż daje on okazję do poznania nowych osób i wzajemnego wspierania się oraz pomagania sobie w wypełnianiu różnych zadań, ćwiczeniu słówek i ogólnej edukacji.

Sporą przeszkodą bywa jednak sztywny harmonogram zajęć, a czasem też konieczność uczenia się tego, czego chce się uczyć większość.

W momencie gdy grupowy kurs przestaje wystarczać, warto od razu zapisać się na indywidualny kurs angielskiego, zamiast tracić czas i pieniądze na coś mało efektywnego.