Co zrobić, aby poprawić naszą kondycję psychiczną?

Psychika ludzka tak jak i ludzki mózg wciąż są nieodkryte. Coraz więcej w dzisiejszych czasach chorób psychicznych. Zastanawiamy skąd to się wszystko bierze, gdzie przekraczamy cienką granicę między normalnym zachowaniem, a kiedy już stajemy się dziwakami? Kondycję psychiczną w dzisiejszych czasach jest bardzo trudno utrzymać. Niestety zawrotne tempo życia, ciągłe podnoszące się względem nas oczekiwania i wymagania zaczynają nas stopniowo męczyć, później frustrować, a na końcu załamywać. Jak ratować się przed załamaniem nerwowym? Co zrobić, aby nie ulec wypaleniu i nie popaść w depresję lub co gorsza nie zapaść na jedną z najcięższych chorób psychicznych schizofrenię? Jak ustrzec się przed chorobami psychicznymi? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Jaka jest obecna sytuacja w Polsce osób chorych psychicznie?

Choroby psychiczne to najbardziej drażliwy i dotkliwy temat w Polsce. Wciąż nie wyszliśmy z czarnogrodu stereotypów i wciąż izolujemy i spcyhamy osoby chore psychicznie na margines społeczny. Nie budujemy w nich poczucia wartości tylko nakłaniamy do ukrywania choroby, jakgdyby była ona czymś ogromnie wstydliwym. MImo, że telewizja i kinematografia poczyniła duże kroki, aby uświadomić społeczeństwo, że depresja czy schizofrenia to nic strasznego, ludzie nadal odsuwają się i nie przychylnie patrzą na osoby chore psychicznie.

Co robić, aby nie zachorować na chorobę psychiczną?

Najważniejsza w psychice jest tak zwana higiena psychiczna. To klucz i podstawa do zachowania długiego zdrowia psychicznego. Dla każdego człowieka istotne są emocje, myśli, słowa i przede wszystkim ludzie jakimi się otacza. Kiedy w otoczeniu człowieka znajdują się osoby toksyczne, czy inaczej mówiąc emocjonalnie wampiryczne istoty to ta osoba już jest narażona na zachorowanie na chorobę psychiczną. Niestety kiedy pozwalamy, aby ktoś zaczął w sposób bardzo niedelikatny i inwazyjny kierować naszym życiem, a my się temu poddajemy, stając się uległym konformistą i zwiastuje to klęskę naszego własnego ja.

Kiedy nasze własne ja i najważniejszy związek jaki posiadamy, czyli ten ze samym sobą ulegnie zniszczeniu pod naporem ingerencji drugiej osoby, niestety, ale z frustracji możemy popaść w depresję, a z ciągłego analizowania co robimy źle w schizofrenię.

Co więc robić, aby nie zachorować?

  • unikać osób, które jawnie życzą nam źle i podburzają w nas poczucie własnej wartości
  • unikać osób agresywnych i toksycznych
  • czytać literaturę psychologiczną na przykład o odporności psychicznej
  • oglądać filmy o pozytywnym wydźwięku, czy pozytywnym myśleniu
  • zmienić filozofię myślenia i przekuwać wady w zalety
  • szukać rozwiązań, a nie zasmucać się problemami
  • odnaleźć w sobie mocne strony
  • pielęgnować swoje poczucie własnej wartości, budować je każdego dnia
  • wynagradzać siebie za postępy, być dobrym dla samego siebie!