Groźne kleszcze

Natkniemy się na nie wszędzie – nie tylko na wyciecze w lesie, ale przy odpoczynku nad jeziorem, na łące, trawniku i w ogrodzie. Kłując powodują nie tylko nieprzyjemne dolegliwości skórne, ale mogą zarazić nas ciężkimi i przewlekłymi chorobami. Powinniśmy więc nauczyć się zapobiegać atakom kleszczy, wiedzieć jak je wyciągać, oraz jak leczyć choroby przez nie wywołane.

Choroby odkleszczowe

Kleszcze to bardzo niebezpieczne pajęczaki, mogące przenosić groźne choroby zakaźne – przede wszystkim zapalenie opon mózgowych i boreliozę. Musimy zawsze długo obserwować miejsce po ugryzieniu kleszcza (co najmniej 30 dni) i w razie zaobserwowania poszerzającego się rumienia powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Zapaleniu opon mózgowych można zapobiegać poprzez cykl szczepień ochronnych, jednak w razie wykrycia tej choroby wymagane jest dożylne leczenie antybiotykami i jednoczesne podawanie leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych.

W przypadku wykrycia boreliozy również wymagane jest leczenie antybiotykami, lecz często jest to choroba przewlekła i tym trudniejsza do wyleczenia im później wykryta.

Zapobieganie ugryzieniom

Najlepszym sposobem na uniknięcie ugryzienia przez kleszcza podczas spaceru lub w pracy na świeżym powietrzu, jest założenie odpowiedniego stroju. Powinien on w całości zakrywać nasze ciało (oprócz oczywiście twarzy i dłoni). Najlepiej, jeśli będzie to coś w rodzaju kombinezonu lub „śliskiego” ubrania i ważne, żeby ubranie było w kolorze ułatwiającym dostrzeżenie kleszczy, które na nie spadły. Co kilka minut przystańmy i obejrzyjmy dokładnie zwłaszcza spodnie od stóp po kolana i rękawy od dłoni po łokcie. Kolejna bardzo ważna sprawa – koniecznie po powrocie do domu od razu weźmy kąpiel lub prysznic, dobrze też jeśli pozwolimy obejrzeć swoje ciało innej osobie. Nie zapominajmy o ochronie przed kleszczami naszych pupili – kotów i psów, gdyż kleszcze mogą od nich przejść na skórę człowieka, a one same również zarazić się chorobami odkleszczowymi.

Oczywiście koniecznie przed wejściem do lasu spryskajmy lub wysmarujmy najbardziej narażone części ciała preparatem odstraszającym kleszcze – jest to najczęściej skuteczny sposób zapobiegania ukąszeniom.

Usuwanie kleszczy

Co jednak, gdy zauważyliśmy kleszcza wgryzionego w naszą skórę? Oczywiście najlepiej udać się do lekarza, który usunie kleszcza fachowo. Jeśli chcemy usunąć insekta domowymi sposobami, to możemy użyć do tego celu pincety (w aptekach są specjalne – do usuwania kleszczy) wyrywając kleszcza szybkim, zdecydowanym ruchem do góry. Niektórzy zalecają, żeby używając pincety wyciągać kleszcza ruchami obrotowymi – niestety w ten sposób najczęściej go po prostu rozerwiemy, a chodzi o to, żeby wyszedł w całości.

Lepiej od pincety spisują się specjalne karty do usuwania kleszczy – przedmiot przypominający wyglądem kartę kredytową, również do kupienia w aptekach. Na brzegach karty są różnej wielkości nacięcia, które umożliwiają dopasowanie chwytu do wielkości insekta. Wsuwamy kleszcza w nacięcie i delikatnym ruchem w górę wyciągamy go w całości.

W aptekach pytajmy o takie przyrządy do wyciągani kleszczy, jak: lasso trix, pompka anty-kleszcz, oraz kleszczołapki.

Na koniec jeszcze przestroga – w celu usunięcia kleszcza nigdy nie smarujmy go, ani obrzęku wokół, masłem, olejem itp. Ani go tym sposobem nie „udusimy”, ani nie usuniemy, spowodujemy za to, że kleszcz wstrzyknie nam do ciała jeszcze więcej niebezpiecznych drobnoustrojów.