Rolety rzymskie czy firanki – co lepiej sprawdzi się w oknie?

Okno stanowi najjaśniejszy punkt w każdym pomieszczeniu, to na nim skupiają się spojrzenia osób wchodzących do wnętrza. Dlatego ocenie zostaje poddana również założona przesłona lub dekoracja okienna. Co w takim razie wybrać, rolety rzymskie czy firanki, by uzyskać oczekiwany efekt, zachować indywidualny charakter pomieszczenia i zachwycić gości?

Rolety rzymskie

To przesłona okienna wykonana z materiału, opuszczana i podciągana za pomocą mechanizmu sznurkowego. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które przy zastosowaniu odpowiedniej ciężkiej tkaniny może pełnić funkcję zaciemniającą pomieszczenie w dzień i w nocy. Z drugiej strony przy wyborze lekkiego, półprzezroczystego materiału rolety rzymskie dobrze sprawdzą się, w charakterze osłony, dzięki której zostanie zachowana intymność wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i kolorów rolet, takie rozwiązanie powinno więc spełnić oczekiwania zarówno miłośników skandynawskiej prostoty, jak i pełnych przepychu wnętrz w stylu eklektycznym. Wybierając przesłony do domu, warto pomyśleć również o oknach dachowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule pt.: Markizy czy rolety – co wybrać do przesłonięcia okien dachowych?

Firanki

Firanki kojarzą się z tradycyjnym wnętrzem w stylu klasycznym lub angielskim, pełnym delikatnych koronek i ramek ze zdjęciami. Podstawową funkcją firanek jest osłona wnętrza przed spojrzeniami z zewnątrz oraz zatrzymanie wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych. Do szycia firanek wykorzystuje się delikatną organzę, dostępną w wielu kolorach, przepuszczającą dużo światła, woal – najczęściej biały lub ecru – oraz tiul. Można również zawiesić żakard, który jest bardzo wytrzymały albo tradycyjne koronki naturalne lub sztuczne – gipurę. Firanki mogą sięgać do parapetu lub do podłogi, a do ich montażu potrzebny jest karnisz wykonany z drewna, plastiku czy metalu. Inne rozwiązania do osłony okien przed światłem słonecznym znajdują się na stronie: www.systemysurma.pl.

Odpowiednio dobrane rolety rzymskie czy firanki powinny pasować stylem do wnętrza i stanowić dekorację okna, wtedy na pewno na długo zapadną w pamięć gości. Ważne również, by spełniały przypisaną im funkcję – zmniejszały dostęp światła do pomieszczenia, zapewniały intymność i – co najważniejsze – trafiały w gust domowników.