Jak czyścić lamele – jakie środki czystości ze sklepu wybrać?

Czysty dom to twój azyl. Czujesz się w nim wyśmienicie. Dlatego chcesz, aby zawsze pachniał świeżością i czystością, a lamele zdobiące ścianę były zawsze bez kurzu i brudu. Jaki sklep ze środkami czystości spełni twoje oczekiwania? Taki, który będzie miał dla ciebie artykuły do czyszczenia paneli w dobrej jakości.

Czym umyć lamele? Jakich środków czystości ze sklepu unikać?

Lamele pokryte są lakierem lub farbą. Aby nie dopuścić do uszkodzenia tej struktury, unikamy kupowania środków czystości na bazie rozpuszczalników. Zanim jednak zaczniesz ich mycie, jeśli są one na zewnątrz budynku, zdejmij z nich pył i piach. Zrób to za pomocą szczotki o miękkim włosiu.

Dzięki temu zapobiegniesz zarysowań. Rysy, które przez nieuwagę powstałyby na lamelach zewnętrznych, mogłyby szybko doprowadzić do odprysków lakieru i farby. Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych zaczęłyby drewniane listwy gnić, a warstwa ochronna znikać tworząc nieestetyczne plamy.

Jakie środki czystości ze sklepu kupić do mycia lameli?

Profesjonalny internetowy Sklep ze środkami czystości zawsze ma wypisane podkategorie. Zatem środków do mycia lameli potrzebujesz poszukać wśród wszystkich płynów do czyszczenia powierzchni drewnianych gładkich lakierowanych.

Jeśli takich nie ma, wykorzystaj zwykły płyn do mycia naczyń z lanoliną lub inny. Ważne, aby były one bez dodatku rozpuszczalników (benzyna, nafta). Etykieta na opakowaniu jasno będzie o tym informować.

Zewnętrzne lamele po oczyszczeniu szczotką umyj rozcieńczonym płynem, maczając w nim mopa na teleskopowym kiju. Przetrzyj następnie lamele jeszcze raz, ale mopem namoczonym w zwykłej wodzie bez detergentu. Pozostaw lamele do wysuszenia przez wiatr i słońce.

Jak myć lamele w domu środkami czystości ze sklepu?

Lamele, które masz wewnątrz mieszkania, czyść w podobny sposób jak drewnianą boazerię. Staraj się jej nie moczyć zbyt obficie. W pierwszej kolejności przetrzyj drewniane listwy suchą miękką ściereczką przyciągającą kurz. Możesz wykorzystać do tego celu odkurzacz, który złapie również pajęczyny.

Po zdjęciu kurzu i pajęczyn z lameli przystąp do ich mycia. Nawilż ściereczkę irchową lub flanelową bądź frotową rozcieńczonym płynem do mycia lakierowanego drewna i przetrzyj listwy. Następnie przemyj lamele ściereczką nawilżoną zwykłą wodą, aby zdjąć z powierzchni płyn do mycia.

Pozostaw drewno do samoistnego wyschnięcia lub wytrzyj je suchą szmatką. Jeśli chce, wypastuj lamele mleczkiem do mebli drewnianych. Dzięki temu kurz na listwach będzie osiadał znacznie wolniej niż zazwyczaj.