Aparaty ortodontyczne – czy nie zniszczą nam zębów?

Aparaty ortodontyczne to nie tylko poprawa estetyki, lecz przede wszystkim eliminacja wad zgryzu. Poprawiając kosmetykę zębów, wpływamy korzystnie na zdrowie. Jak każde leczenie, noszenie aparatu może wiązać się ze skutkami ubocznymi, a także przeciwwskazaniami. Jakimi?

Kto nie może nosić aparatu?

Odwiedzając ortodontę, należy powiedzieć mu o wszystkich chorobach, które nas dotyczą. Przeciwwskazaniem do założenia aparatu mogą być schorzenia wynikające z obniżonej odporności, takie jak np. białaczka. Z kolei cukrzyca i zaburzenia hormonalne wymagają ustabilizowania i leczenia. Dopiero wtedy można myśleć o aparacie. Problemem mogą być również choroby przyzębia i zaniki kości. Należy najpierw poddać się leczeniu periodontologicznemu i dopiero po wyleczeniu założyć aparat. Korekcji zębów nie zaleca się również osobom stosującym leki na osteoporozę. Ostateczną decyzję zawsze podejmie ortodonta.

Efekty uboczne noszenia aparatu

Najczęściej spotykane skutki uboczne to stany zapalne w obrębie jamy ustnej, próchnica, odwapnienie zębów w postaci białych plam i recesja dziąseł. Mogą wystąpić zmiany w obrębie śluzówki. Poważnym problemem, lecz rzadko spotykanym jest resorpcja korzeni. Mają na to wpływ czynniki mechaniczne oraz niedobór wapnia i zaburzenie gospodarki elektrolitowej.

Jak zapobiegać skutkom ubocznym?

„Pacjenci mogą redukować ryzyko takiego zjawiska prostymi sposobami” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl. Kluczową rolę odgrywa bowiem prawidłowa higiena jamy ustnej. Budowa aparatu stanowi ograniczenie dla przepływu śliny, oczyszczającej samoistnie zęby. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena, która zapobiega nadmiernemu namnażaniu się bakterii. Odpowiednio dobrana szczotka do zębów, prawidłowa technika szczotkowania i nitkowania – to najlepsze środki zapobiegające powikłaniom.

Nie tylko zabiegi kosmetyczne odmładzają twarz. Piękne zęby również odejmują lat. Najważniejsze jednak jest to, że prawidłowy zgryz poprawia czynności żucia. Aparaty ortodontyczne nie tylko poprawiają wygląd naszych zębów, likwidują kompleksy, ale przede wszystkim korzystnie wpływają na stan zdrowia.

Zapoznaj się także z zabiegiem leczenia żylaków kończyn dolnych na https://www.tourmedica.pl/kliniki/leczenie-zylakow-konczyn-dolnych/