Z firmą czy bez? Ile można oszczędzić przy budowie domu systemem gospodarczym?

Budowa domu systemem gospodarczym zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów, chcących oszczędzić na kosztach zatrudniania profesjonalnej ekipy. Czy takie rozwiązanie naprawdę się opłaca? Ile można zyskać, stawiając nieruchomość samodzielnie? Sprawdziliśmy to!

Ile możemy zaoszczędzić?

Eksperci przekonują, że samodzielna budowa domu może, ale nie musi wygenerować oszczędności dla inwestora. Wszystko zależy od wyboru materiałów budowlanych, miejsca ich zakupu, umiejętności osób podejmujących się wykonania prac, a także stawek podwykonawców, których inwestor zatrudni do bardziej skomplikowanych robót. Specjaliści polecają wyszukiwanie materiałów w jednej hurtowni – dzięki temu można liczyć na atrakcyjne rabaty, które obniżą koszt inwestycji. Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wybieranie lokalnych sklepów z materiałami. Szacuje się, że przy dobrej organizacji pracy oszczędności mogą wynieść 10%, a często nawet 20% w stosunku do budowy w systemie zleconym.

Samodzielna budowa – plusy i minusy

Budowa domu w systemie gospodarczym może wygenerować oszczędności, jednak posiada również swoje wady. Decydując się na samodzielne postawienie nieruchomości trzeba liczyć się z wydłużonym czasem budowy – prace mogą trwać nawet kilka lat. Nie zawsze też inwestorzy mają odpowiednie umiejętności do samodzielnego wykonywania robót, w związku z tym trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia usterek, które nie tylko podwyższają koszty, ale także wydłużają okres budowy.

Dom w systemie gospodarczym – dla kogo?

Masz odpowiednie umiejętności oraz czas, który możesz przeznaczyć na wykonywanie prac budowlanych lub nadzorowanie ich przebiegu? Chcesz mieć pewność, że poszczególne etapy procesu budowy są wykonywane w sposób dokładny? Jeśli do tego zależy Ci na oszczędnościach – zastanów się nad samodzielnym postawieniem nieruchomości. Warto także pamiętać, że budowa domu w systemie gospodarczym nie musi opierać się wyłącznie na pracy samego inwestora – do najtrudniejszych etapów warto zatrudnić profesjonalną ekipę.

Chcesz sprawdzić najciekawsze projekty domów parterowych? Wejdź na stronę https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty-domow-parterowych i sprawdź nasze propozycje!