Jak radzić sobie z problemami alergicznymi skóry?

Skóra alergiczna, atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ źle reaguje na większość dostępnych kosmetyków, twardą wodę, a nawet niektóre składniki naszego codziennego jadłospisu. Dlatego powinniśmy dbać o nią w najwyższym stopniu. Jak rozpoznać rodzaj alergii, żebyśmy mogli właściwie dobrać produkty ochronne i łagodzące?

Przyczyny alergii

Jeśli ktoś nie miał alergii w dzieciństwie, to nie znaczy, że w dorosłym życiu też nie będzie mieć. Objawy alergii mogą się uwidocznić w każdym wieku. Prawdopodobieństwo wzrasta w przypadku, gdy w naszej rodzinie były odnotowane takie sytuacje. Genów nie da się oszukać. Często zdarza się, że niesprawiająca dotąd problemów skóra z dnia na dzień ma coraz większą skłonność do alergii. 
W przypadku skóry alergicznej, pieczenie, świąd czy rumień powodują alergeny, które przedostają się przez uszkodzoną barierę skórno-naskórkową, doprowadzając do reakcji zapalnej i  pobudzając zakończenia nerwowe przez tzw. mediatory stanu zapalnego.

Objawy

Cera alergiczna niejednokrotnie identyfikowana jest z cerą wrażliwą. Objawy są bardzo podobne – uczucie pieczenia, a wręcz palenia, rumień i świąd, niekiedy wysypka (pokrzywka). Jednak od zdrowej skóry odróżnia ją to, że ma zburzoną barierę lipidową naskórka, często też jego warstwę rogową. Aczkolwiek inny jest  mechanizm powstawania zmian. W przypadku cery alergicznej zmiany skórne występują po kilku, a nawet kilkunastu godzinach lub dniach od chwili zetknięcia z alergenem. Co ważne, zmiany na tego typu skórze rzadko znikają same, dlatego trzeba udać się do lekarza w celu dobrania odpowiednich leków przeciwhistaminowych.

Pielęgnacja

Do pielęgnacji skóry alergicznej należy używać właściwie dobranych kosmetyków, które zregenerują naturalną barierę hydrolipidową naskórka, zmiękczą, nawilżą oraz zmniejszą suchość i szorstkość skóry. Warto stosować np. emulsję natłuszczającą, która zredukuje nadmierne swędzenie czy pieczenie, a dodatkowo złagodzi podrażnienia i zapobiegnie ich nawrotom. Więcej informacji o tego typu produktach znajdziemy na stronie latopic.pl.