Jak wybrać idealną lodówkę?

Nowoczesne lodówki potrafią znacznie więcej niż tylko chłodzić i mrozić produkty spożywcze. Tego typu urządzenia wyposażone są w szereg różnych funkcji, które umożliwiają zaoszczędzenie czasu i ułatwiają życie. Do tego producenci zwracają coraz większą uwagę na estetykę projektów.

Rozmiar lodówki

Wielkość lodówki to jeden z najważniejszych parametrów. Duże urządzenie jest doskonałym rozwiązaniem dla wieloosobowej rodziny, a także dla osób, które rzadko robią zakupy, ponieważ pozwala na wygodne zgromadzenie większych zapasów. Zwolennicy kupowania na zapas powinni zainwestować również w większą zamrażarkę, która pozwala na długie przechowywanie bardzo wielu produktów.

Urządzenia z dwoma agregatami

Na rynku dostępne są chłodziarko-zamrażalki wyposażone w dwa oddzielne agregaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu można całkowicie wyłączyć jedną część urządzenia, jeśli nie jest używana. Na przykład kiedy opuszczamy dom z powodu wakacyjnego wyjazdu, warto wyłączyć chłodziarkę, a zapasy zostawić w pracującej zamrażarce. Lodówka z dwoma agregatami jest droższa, ale w określonych sytuacjach pozwala na dosyć konkretne oszczędności.

Dbanie o lodówkę

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach użytkowania tego typu urządzeń. Przede wszystkim lodówek nigdy nie należy ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła, np. kuchenek i grzejników. W czasie użytkowania trzeba unikać pozostawiania otwartych drzwi dłużej niż jest to konieczne, ponieważ zwiększa to zużycie prądu.

Na szczęście nowoczesne lodówki są łatwe do utrzymania w czystości – ścianki urządzenia są gładkie, zaprojektowane tak, aby brud nie mógł gromadzić się w zakamarkach. W czasie mycia urządzenia trzeba pamiętać, że uszczelki w drzwiach przemywa się jedynie wodą, bez użycia środków czystości, ponieważ mogą one zmniejszyć trwałość tego elementu. Warto także od czasu do czasu wyczyścić z kurzu tylną ścianę lodówki, żeby zapewnić dobrą wentylację silnikowi.

Dodatkowe funkcje warte uwagi

Nowoczesne lodówki wyposażone są w szereg funkcji, które mają ułatwiać ich użytkowanie. Oto kilka rozwiązań wartych uwagi:

– energooszczędna konstrukcja – pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji o kilkadziesiąt złotych rocznie,
– system bezszronowy – stosowany w zamrażarkach,
– szybkie zamrażanie – przydaje się np. gdy trzeba szybko przygotować lód,
– zewnętrzny panel sterujący – powiadamia o nadmiernym wzroście temperatury,
– automatyczne rozmrażanie – automatyczny proces usuwania wody z zamrażalnika bez konieczności wyłączania całego urządzenia,

Wybór odpowiedniego urządzenia w dużym stopniu wpłynie na komfort domowników, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup nowej lodówki. Na szczęście asortyment dostępnych modeli jest tak duży i różnorodny, że każdy bez problemu wybierze rozwiązanie odpowiadające jego potrzebom.