Kupujemy aparat cyfrowy. Na co zwrócić uwagę?

Wybierając aparat cyfrowy, musimy zwrócić uwagę na szereg czynników. To od nich zależy, czy będziemy zadowoleni z zakupu, czy jednak poczujemy niedosyt. Musimy je dokładnie poznać, aby wybrać świadomie! W poniższym artykule skupimy się właśnie na tych zagadnieniach.

Matryca – ważna, ale nie zawsze najbardziej istotna

Nie musi być wybitna, jeśli szukamy aparatu do amatorskich zastosowań, na przykład do uwiecznienia ślubu, chrzcin czy innego podobnego wydarzenia. Tutaj odpowiedni będzie sprzęt z 5-10 megapikselowy. Ten parametr jednak staje się bardzo ważny, jak marzymy o aparacie przeznaczonym do fotografii półprofesjonalnej, a nawet w pełni profesjonalnej. Jeśli tak – 10 megapikseli to będzie zdecydowanie za mało.

Czy aparat jest wygodny?

Ergonomia jest niestety często lekceważona, a później się okazuje, że zamiast cykać zdjęcia, zadowalamy się tymi, które wykonujemy telefonem. Dlaczego? Wszystko przez to, że aparat źle leży w dłoni, irytuje nas to, a przecież robienie zdjęć to powinna być przyjemność! Nawet jak staramy się przełamać, to często złe ułożenie decyduje o gorszej jakości zdjęć. Dlatego niezwykle istotne jest, aby przed kupnem pooglądać aparat, potrzymać go w ręku, aby przekonać się, czy nie jest za ciężki, czy dobrze leży w dłoni, a także czy nie ma problemu z dostępem do przycisków i pokręteł.

Te czynniki są szczególnie ważne, jak decydujemy się na droższą lustrzankę. Jeśli chcemy taką kupić, pamiętajmy też, aby zrobić to w profesjonalnym sklepie e-oko.pl, w którym pracującym tam fachowcy dokładnie odpowiedzą na wszystkie wątpliwości.

Jaka jest szybkość aparatu?

W tej sytuacji ważnych jest kilka czynników: szybkość migawki, liczba klatek na sekundę oraz włączenie aparatu. Pierwsza wartość jest ważna szczególnie w lustrzankach, zależy od niej, czy uda się zrobić zdjęcie w niektórych sytuacjach, na przykład w nocy. Kolejna – liczba klatek na sekundę jest istotna przy zdjęciach seryjnych. Średniej klasy lustrzanki czy “kompakty” pozwalają na wykonanie 1 do 3 kl./s, bardziej zaawansowane np. 7 kl./s. W kwestii zaś uruchamiania aparatu wygrywają lustrzanki, które są w tym zakresie dużo szybsze.

Czy aparat jest szczelny?

To niezwykle istotny parametr, zwłaszcza w lustrzankach i bardziej zaawansowanych kompaktach, czyli w tym sprzęcie, w którym optyka jest wymienna. Przez to właśnie między obiektywem a korpusem mogą występować malutkie szczeliny, do których przedostają się zanieczyszczenia: kurz czy piasek. To może spowodować poważne konsekwencje, bo brud jest w stanie porysować powierzchnię lustra, której czyszczenie jest problematyczne. Przed kupnem więc dowiedzmy się dokładnie, jak w interesującym nas modelu wygląda ta kwestia.

To oczywiście nie wszystkie czynniki, na które należy zwrócić uwagę, bo przecież tak samo ważne są parametry ISO, te dotyczące jasności, stabilizacji obrazu czy opcji dodatkowych, jak nagrywanie HD, połączenie bezprzewodowe itd. Wymienione w artykule są jednak na tyle istotne, aby dokładnie je sprawdzić przed zakupem.