Endometrioza – jak powstaje?

Endometrioza jest chorobą hormonalną, która pojawia się u kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się bardzo silnymi miesiączkami i przeszywającym bólem w trakcie całego cyklu menstruacyjnego. Bardzo często diagnozowana jest wraz z niepłodnością. Może być zarówno dziedziczna, jak i nabyta. Choroba polega na odkładaniu się komórek endometrium w innych miejscach niż macica.

Jak powstaje endometrioza?

Jeżeli chodzi o powstawanie i przyczyny endometriozy nie ma jednoznacznej teorii na ten temat. Pierwszą teorią jest teoria przemieszczania się komórek endometrium. Zgodnie z nią endometrioza powstaje w wyniku tzw. wstecznej menstruacji. Jest to zjawisko, które polega na wstecznym odpływie krwi miesiączkowej, która razem z komórkami błony śluzowej przemieszcza się przez jajowody do jamy otrzewnej. Tym samym endometrium nie opuszcza organizmu kobiety, tylko osadza się poza macicą.

Powyższa teoria jest najbardziej logiczna, natomiast jest ich jeszcze kilka. Mianowicie metaplazja, co oznacza że endometrioza powstaje w wyniku przekształcenia się komórek pokrywających otrzewną w komórki endometrium. Następną teorią jest teoria hormonalna, która zakłada że na powstawanie i rozrost komórek endometrium mają wpływ hormony. Endometrioza może również powstać w wyniku predyspozycji genetycznych lub w związku z chorobami immunologicznymi.

Jak wykryć endometriozę?

Diagnostyka tej choroby nie jest łatwa. Badaniami podstawowymi, które powinny zostać wykonane u pacjentki i której podejrzewa się endometriozę są między innymi USG przezpchwowe, które pozwala na wykrycie torbieli endometrialnych.

Podstawowe badanie ginekologiczne, gdzie ginekolog dzięki wziernikowi może zaobserwować ogniska endometriozy w pochwie. Bardzo ważnym badaniem jest również USG przyodbytnicze, które pozwala na sprawdzenie jelita grubego oraz laparoskopia, dzięki której można diagnozować endometriozę.

Endometrioza badania katowice – jak znaleźć?

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić przed wyborem gabinetu są jego opinie. Jeżeli pacjentki są zadowolone z leczenia oraz wykrywania endometriozy można śmiało kierować się do takiego gabinetu. W Katowicach znajduje się mnóstwo bardzo dobrych gabinetów ginekologicznych, zarówno prywatnych, jak i publicznych, które ukierunkowane są na leczenie endometriozy.