Korzeń kudzu – jakie ma właściwości prozdrowotne?
Cenne właściwości prozdrowotne korzenia kudzu powodują, że to jeden z naturalnych medykamentów używanych w wielu dolegliwościach. Jakie ma on właściwości lecznicze?
Czym jest korzeń kudzu?
Korzeń kudzu jest korzeniem rośliny określanej jako opornik łatkowaty lub ołownik łatkowaty, inaczej kudzu (Pueraria montana). Jest on duży, przypomina kształtem wydłużoną bulwę i ma charakterystyczne poziome prążkowanie.
Roślina ta pierwotnie występowała w Azji i Oceanii, natomiast później rozprzestrzeniła się też na inne kontynenty.
Kudzu jest od wieków używany w tradycyjnej medycynie chińskiej ze względu na swoje właściwości lecznicze.
Jakie związki zawiera korzeń kudzu?
Produkt taki jak korzeń kudzu obfituje w szereg związków bioaktywnych, które decydują o jego prozdrowotnym działaniu.
Na prezentowane przez kudzu właściwości wpływają przede wszystkim izoflawony, takie jak pueraryna, daidzeina, daidzina i genisteina.
W korzeniu kudzu znajdują się również inne składniki odżywcze, do których zaliczane są skrobie, aminokwasy i składniki mineralne, w tym żelazo, cynk czy magnez.
Jakie właściwości lecznicze ma korzeń kudzu?
Ze względu na liczne składniki aktywne korzeń kudzu wykazuje zróżnicowane korzyści zdrowotne.
Przede wszystkim jest on uznawany za naturalne wsparcie w leczeniu nałogów. Jego składniki aktywne pomagają obniżyć ilość wypijanego alkoholu, dlatego jest on polecany osobom mającym problemy z jego nadmiernym spożyciem. Może być on używany jako jeden z elementów terapii przeznaczonej dla osób uzależnionych od alkoholu.
Również kudzu używany jest na dolegliwości układu krążeniowego, między innymi w nadciśnieniu tętniczym, nadmiernym poziomie cholesterolu oraz w chorobie wieńcowej.
Znajdujące się w nim składniki wpływają także na pracę układu immunologicznego, dzięki czemu może on redukować objawy grypy, gorączki, alergii. Wykazuje on też właściwości przeciwgorączkowe.
Stosowanie kudzu może być też korzystnym wyborem dla osób z zaburzeniami poziomu cukru we krwi. Wykazuje on działanie przeciwcukrzycowe i pomaga w ustabilizowaniu glikemii.
Korzyści z jego używania mogą zauważyć też kobiety w okresie menopauzy. Pomaga on w łagodzeniu jej objawów, między innymi zawrotów głowy, uderzeń gorąca czy zwiększonego ryzyka osteoporozy.