Dlaczego Polacy się zadłużają?

Chęć kupienia nowego samochodu, zagraniczna wycieczka, najnowszy telefon, remont w mieszkaniu, podreperowanie domowego budżetu – powody, dla których sięgamy po pożyczkę, możemy mnożyć w nieskończoność.

Na co pożyczamy pieniądze?

Kiedyś przy problemach finansowych, sięgaliśmy po oszczędności. Dziś większość z nas żyje od pierwszego do pierwszego. To powoduje konieczność udania się po pieniądze do odpowiednich instytucji. Krótko mówiąc, pożyczamy na potęgę. Dlaczego? Istnieje wiele przyczyn powodujących powstawanie i narastanie zadłużenia. Jedną z najbardziej powszechnych jest brak umiejętności zarządzania swoimi finansami. Nie możemy zapanować nad wydatkami, nie zastanawiamy się, ani nie planujemy określonych zakupów, nie sporządzamy prostych budżetów, żyjemy ponad stan i w efekcie pieniądze przepływają nam przez palce. Na koniec miesiąca zachodzimy w głowę, gdzie się podziała cała nasza wypłata. Zaciągamy więc kolejne kredyty dla zaspokojenia często rosnących potrzeb. Do tego dochodzą sytuacje losowe, na które nie mamy wpływu – może to być choroba, wizyta u dentysty czy nawet wypadek. Wszystko to wiąże się z kosztami. Często udajemy się po dodatkowy zastrzyk gotówki przy okazji świąt, wakacji, początku roku szkolnego, czy kończącego się ubezpieczenia dla samochodu. Przyczyną sięgania po pożyczkę może też być… nieodpowiednia praca. Skoro nie możemy pozwolić sobie na oszczędności, to może warto pomyśleć o samorozwoju, którego skutkiem będzie bardziej atrakcyjne finansowo zajęcie? 

Jak pożyczać?

Poza tym często zaciągamy pożyczkę, bo… chcemy spłacić poprzednią. I w ten sposób wpadamy w spiralę zadłużenia. A ta potrafi ciągnąć się latami. Dlatego też przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, dokładnie ją przeczytajmy. Czy pożyczka może być w ogóle tania? Oczywiście. Najlepsze metody na tanie pożyczanie pieniędzy to przede wszystkim internetowe wygodne kalkulatory oraz rankingi, które pozwalają sprawdzić nie tylko maksymalną wysokość pożyczki w różnych firmach, ale także okres kredytowania, oprocentowanie, ubezpieczenia oraz wiele innych czynników wpływających na całkowity koszt zobowiązania. Pamiętajmy – przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc porównać pożyczki ratalne przez internet.