Hodowla kaktusów krok po kroku

Hodowla kaktusów krok po kroku

Często można usłyszeć, że kaktusy są nieskomplikowanymi roślinami doniczkowymi, a co za tym idzie, z ich uprawą powinny poradzić sobie nawet te osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie. Czy jednak nie jest to przesadne uproszczenie?

Opieka nad kaktusami a pory roku

Jeśli wydaje się nam, że możemy postawić doniczkę z kaktusem na parapecie, a potem zapomnieć o niej na kilka miesięcy, może się okazać, że jesteśmy w błędzie. Potrzeby tej rośliny zmieniają się przecież w zależności od pory roku. Począwszy od wiosny aż do jesieni kaktusy zgłaszają zatem zapotrzebowanie na słońce, a co za tym idzie – im będzie go więcej, tym lepiej. Jeśli więc szukamy dla nich odpowiedniego parapetu, najlepiej, jeśli będzie on dobrze oświetlony i zlokalizowany od wschodniej strony. Latem, jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto pomyśleć o tym, aby przetransportować roślinę na balkon lub taras. Nawet, jeśli pogoda nie będzie idealna, takie działanie zapewni kaktusom bezpośrednie naświetlenie. Kaktusom przyda się też z pewnością świeże powietrze, którego w zamknięciu zwykle nie ma zbyt wiele.

Idealna ziemia dla kaktusów

Jeśli chcemy, aby kaktusy rosły zgodnie z naszymi oczekiwaniami, sporo uwagi powinniśmy poświęcić również ziemi, w doniczkach z tymi roślinami. Najlepiej sprawdza się w tym kontekście przewiewne i przepuszczalne podłoże. Jeśli chcesz znaleźć propozycje dedykowane właśnie dla kaktusów w doniczkach, sprawdź na TropiArt.pl ofertę przygotowaną właśnie z myślą o hodowcach tych roślin. Zakup gotowej ziemi jest wygodnym rozwiązaniem. Warto też pamiętać, że jest on rekomendowany przez specjalistów jako bezpieczniejszy dla samych kaktusów. Ziemia gotowa jest lepiej dopasowana do ich potrzeb, nie posiada też dodatkowych, niepotrzebnych składników. Co warte podkreślenia, nigdy nie trafia do doniczki na stałe. Zaleca się jej wymianę co dwa lub trzy lata. Jeśli będzie się zwlekać z tą czynnością, można będzie dostrzec niekorzystny wpływ takiego postępowania na same kaktusy. Te zaczną rosnąć wolniej, będą też słabiej kwitnąć. Najlepszym czasem na wymianę ziemi jest przełom lutego i marca.