Piła taśmowa do metalu i jej zastosowanie

Piła taśmowa do metalu i jej zastosowanie

Bardzo popularnym narzędziem w wielu zakładach produkcyjnych jest piła taśmowa. Piły dzielą się na kilka rodzajów, w zależności od ich zastosowania. W tym artykule dowiesz się, jakie typy pił taśmowych można wyróżnić oraz poznasz ich praktyczne zastosowanie.

Piła taśmowa do metalu – zastosowanie

Piła taśmowa najczęściej wykorzystywana jest do cięcia metalu. Ze względu na swoje ostrze, pozwala ona na dokładne cięcie metalowych powierzchni, dzięki czemu piła taśmowa do metalu znajduje zastosowanie w przypadku prac, które wymagają bardzo dużej dokładności.
Przy użyciu piły taśmowej do metalu można dokonywać obróbki części samochodowych, a także tworzyć materiały potrzebne np. do budowy statków lub różnego rodzaju pojazdów. Piły taśmowe wykorzystuje się również w przypadku obróbki biżuterii.

Jakie rodzaje pił taśmowych można wyróżnić?

Piły taśmowe różnią się od siebie w zależności od ich zastosowania. Można wyróżnić dwa główne typy pił taśmowych: automatyczne oraz półautomatyczne.
Jeśli chodzi o automatyczne piły do cięcia metalu, znajdują one zastosowanie przede wszystkim w dużych zakładach produkcyjnych. Są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie produkcja odbywa się na szeroką skalę, a wszelkie obróbki muszą być wykonywane w sposób szybki oraz precyzyjny. Piła taśmowa automatyczna sterowana jest przy pomocy specjalnego oprogramowania i nie wymaga nadzoru operatora, dzięki czemu podczas cięcia taką piłą można wykonywać inne czynności.
Piła taśmowa półautomatyczna natomiast lepiej sprawdzi się w przypadku niewielkich firm, które prowadzą produkcję na małą skalę. Takiej piły można również z powodzeniem używać podczas drobnych prac prowadzonych w domowym zaciszu.

Pozostałe zastosowania piły taśmowej

Piła taśmowa kojarzy się przede wszystkim z cięciem metalu. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie. Piły taśmowe z powodzeniem wykorzystuje się również w zakładach stolarskich. Jest to narzędzie, które umożliwia bardzo precyzyjną pracę, dzięki czemu możliwe jest wycinanie skomplikowanych wzorów w drewnie.
Oprócz branży drzewnej, piły taśmowe znajdują również zastosowanie w ubojniach. Doskonale nadają się one bowiem do cięcia mięsa. Dobrze sprawdzają się one również podczas obróbki różnego rodzaju materiałów, które wykonane są z tworzyw sztucznych.