Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Niespokojny maluch, który cały czas się wierci, ma problemy z zasypianiem i co chwila się budzi bez powodu – czy to opis Twojego dziecka? Jeżeli tak, to być może ma atopowe zapalenie skóry! Sprawdź, czym objawia się ta choroba i jak sobie z nią poradzić.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry, zwane również AZS, jest chorobą skóry. Przyczyny problemu mogą mieć korzenie w genach, a właściwie to w dysfunkcjach układu immunologicznego lub w niewłaściwej budowie naskórka.

AZS jest formą alergii – podobnie jak w przypadku nietolerancji laktozy występuje reakcja na cukier mleczny, tak przy AZS objawy pojawiają się jako reakcja na alergeny, w tym przypadku jednak mogą one być bardzo różne.

Najczęściej AZS ujawnia się u niemowląt do pierwszego roku życia i może towarzyszyć im przez następnych kilkadziesiąt lat. Choroba ma przewlekły charakter i nawet jeśli ustępuje, może powrócić po upływie kilku miesięcy.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Pierwszym symptomem, który zwiastuje jest świąd. Uporczywy i nasilony, często doprowadzający dziecko do płaczu z bezsilności. Maluszki z AZS są zazwyczaj rozdrażnione i niespokojne, maja problemy z zasypianiem i przesypianiem całych nocy.

Przy AZS skóra staje się bardzo sucha i wrażliwa, podatna na podrażnienia. Mogą pojawiać się na niej też zmiany: grudki, pęcherzyki, nadżerki czy rumienie. U maluchów, które nie ukończyły dwóch lat, najczęściej pojawiają się one na głowie (nie tylko twarz, ale też pod włosami), kończynach i tułowiu. U dzieci w wieku od 3 do 11 lat choroba atakuje powierzchnie zgięciowe stawów: łokcie, nadgarstki, pod kolanami. U jeszcze starszych i dorosłych zmiany mogą obejmować również grzbiety rąk. W najgorszych przypadkach choroba objawia się na całym ciele, co nazywamy erytrodermią.

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Już pierwsze zmiany skórne i nieustępujący świąd powinny zapalić czerwoną lampkę alarmową – czym prędzej trzeba umówić się wtedy na wizytę u dermatologa. Za pomocą badań (dostosowanych do wieku chorego) ustali on, czy rzeczywiście macie do czynienia z AZS oraz wyznaczy ścieżkę leczenia.

Przede wszystkim należy określić czym jest uczulający alergen i w miarę możliwości wyeliminować go. Trzeba również na bieżąco natłuszczać i nawilżać skórę przeznaczonymi do tego specjalnymi kosmetykami.