Jak wesprzeć dziecko przed egzaminami?

Egzamin ósmoklasisty, matura, pierwsza sesja – niezależnie od rodzaju każdy z tych egzaminów jest wymagający i stresujący. Wsparcie rodziców podczas przygotowań do takiego egzaminu może się okazać bezcenne.

Nie buduj oczekiwań

Egzaminy ósmoklasisty oraz matury, które zbliżają się wielkimi krokami to bardzo ważne wydarzenia w życiu młodych ludzi. Od tego, jak pójdą im te testy, często zależy, jak dalej potoczy się ich edukacja, do jakiej szkoły się dostaną, na jakie studia. Rodzice, którym oczywiście zależy na dobru dziecka, często zbyt mocno czują się w obowiązku, aby dziecku o tym przypominać. W efekcie kilka razy w tygodniu słyszy ono, że powinno się więcej uczyć, osiągać jeszcze lepsze wyniki, bo w końcu od tego zależy jego przyszłość. Oczywiście egzaminów nie można lekceważyć, natomiast budowanie konkretnych oczekiwań co do wyników, szczególnie w okresie bezpośrednio poprzedzającym testy raczej szkodzi niż pomaga. Warto skupić się na wsparciu, pomocy, aniżeli nieustannym przypominaniu, jak ważny jest ten egzamin.

Co możesz zrobić jako rodzic?

Oczywiście nie nauczysz się za dziecko, nie podejdziesz za nie do egzaminu, możesz jednak zdziałać wiele. Przede wszystkim zwróć uwagę na dietę. Aby pracować, mózg musi mieć „paliwo”. Koniecznie są więc pełnowartościowe posiłki. Warto także zadbać o obecność w diecie ucznia produktów wspierających pracę mózgu:

  • gorzkiej czekolady
  • szpinaku lub miksu sałat,
  • orzechów włoskich,
  • borówek, czerwonego winogrona,
  • sezamu,
  • łososia lub makreli,
  • kiszonek (jeśli da się przekonać).

 

Z pomocą przyjść może także aromaterapia. W okresach zmęczenia świetnie sprawdza się olejek rozmarynowy, który stymuluje koncentrację, działa pobudzająco, a dodatkowo bardzo pozytywnie wpływa na pamięć krótko- i długotrwałą. Warto jednak korzystać z niego rozsądnie, ponieważ z czasem organizm może się zacząć do niego przyzwyczajać, a tym samym spadać zacznie skuteczność olejku. Na ukojenie stresu, opanowanie trudnych emocji zastosować możesz natomiast olejek bergamotowy. Na kilka ostatnich tygodni przed egzaminem może się on sprawdzić idealnie. Nie tylko dla ucznia, ale i dla rodziców stanowić będzie pomóc w opanowaniu nerwów.

Jako rodzic możesz także pomóc w kontrolowaniu okresów nauki i przerw. Przede wszystkim tego drugiego. Spróbuj zadbać o to, by uczeń odpowiednio często robił sobie przerwy, najlepiej aby w tym czasie podszedł na spacer, wsiadł na rower albo zrobił sobie krótką przebieżkę. Ruch bardzo dobrze działa na stres, sprzyja wydzielaniu się endorfin i daje energię do dalszego działania.

Bezpośrednio przed samymi egzaminami, ale także i wcześniej przydać się mogą ćwiczenia oddechowe. Stres sprzyja oddychaniu torem piersiowym, co z kolei powoduje niedotlenienie organizmu i często przyczynia się do tzw. ciężkiego oddechu. Dodatkowo pojawiają się napięcia mięśniowe, a stąd już prosta droga do bólu głowy czy całego ciała. Warto wspólnie z dzieckiem trenować oddychanie przeponowe, być może uda cie się zachęcić go do medytacji, wizualizacji czy afirmacji. Wszystkie te praktyki relaksacji w drodze po sukces mogą okazać się bezcenne.