Zawiesia linowe do transportu bliskiego – budowa, rodzaje i zalety

Zawiesia są używane powszechnie podczas transportu bliskiego różnorodnych ładunków – od materiałów jak drewno, metal, beton, przez części, a skończywszy na gotowych produktach, na przykład maszynach czy konstrukcjach. Jakie są główne rodzaje i zalety zawiesi linowych?

Czym jest zawiesie linowe?

Zawiesia o konstrukcji linowej są rodzajem zawiesi powstających z lin stalowych. Zawiesia linowe są zbudowane z rdzenia stalowego w oplocie z lin stalowych, co przekłada się na ich wysoką wytrzymałość i jednocześnie giętkość oraz niską wagę.

Stosowanie zawiesi linowych jest bardzo popularne w różnych branżach, między innymi są one używane razem z dźwigami, żurawiami, suwnicami, umożliwiając prowadzenie sprawnego i bezpiecznego transportu bliskiego.

Typy zawiesi linowych

Szeroka gama zawiesi linowych umożliwia dobór ich wariantów w zależności od typu transportowanego ładunku.

Najczęściej zawiesia linowe dzieli się na różne rodzaje pod kątem:
– Liczby cięgien – mogą być wyposażone w 1, 2, 3 albo 4 cięgna. Są też dostępne zawiesia pętlowe, okrągłe, o zamkniętym obwodzie.
– Rodzaju zakończeń – można korzystać z zawiesi wyposażonych w pętle, także zaciskowe, haki, szakle czy ogniwa.
– Rodzaju zacisków – najczęściej używane są zawiesia z tulejami zaciskowymi, ale można też spotkać modele z tulejami stalowymi typu flamandzkie oko, zaplatane.

Ponadto zawiesia kategoryzuje się pod kątem ich udźwigu, który dobierany jest w zależności od ładunku, z jakim mają one współpracować.

Dlaczego warto korzystać z zawiesi linowych?

Stosowanie zawiesi linowych jest związane z wieloma korzyściami. Co przemawia za ich wyborem w transporcie bliskim?

Przede wszystkim zawiesia linowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi – są wytrzymałe, odporne na niskie i wysokie temperatury, a przez to bezpieczne. Są przy tym wygodne i łatwe w użytkowaniu ze względu na giętkość lin oraz ich niski ciężar.

Na uwagę zasługuje również niska cena zawiesi linowych, ponieważ są one nawet kilkukrotnie tańsze w porównaniu do zawiesi łańcuchowych.