Jak pozbyć się plam na dywanie?

Plamy, odbarwienia i zabrudzenia na dywanie czy chodniku domowym są zmorą niejednej osoby. Często pojawiają się nie wiadomo kiedy albo są efektem dużego wypadku. Zawsze jednak powodują zaburzenie estetyki pomieszczenia, dlatego każdy chce się ich jak najszybciej pozbyć. Jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody na usunięcie dywanowych plam?

Wykorzystaj odplamiacz do dywanów

Produktem pierwszego wyboru w przypadku plam na dywanie jest odplamiacz. Chemiczny środek czystości w formie płynu, żelu lub proszku. Często wystarczy użycie go jeden raz, aby pozbyć się mniejszych zabrudzeń i cieszyć się na powrót świeżym dywanem. Odplamiacz do dywanów sprawdzi się również gdy konieczna jest konserwacja czy pozbycie się kurzu z dywanu. Lepiej wybrać wtedy proszek, który po rozpyleniu na tkaninie wiąże się z brudem. Kolejnym krokiem jest odkurzenie dokładnie dywanu i pozbycie się zarówno proszku, jak i zabrudzeń. Taka konserwacja pozostawia dywan świeży i pachnący, a przede wszystkim czysty.

Domowe sposoby na pozbycie się plam z dywanów

Gdy plama jest wynikiem niespodziewanego wypadku, nie zawsze mamy odplamiacz w zasięgu ręki, czy nawet w domu. Wybierane są wtedy tradycyjne, domowe sposoby. I tak plamy po czerwonym winie warto zalać winem białym, a następnie zasypać grubo solą, gdy ta wchłonie płyn wymienić sól i tak aż do całkowitego pozbycia się zabrudzenia. Plamy z błota warto zalać wodą mineralną i sodą oczyszczoną, zaś na plamy z krwi pomocna będzie zimna woda i woda utleniona. Te produkty są w każdym domu i szybko pomogą zażegnać kryzys.

Odkurzacz piorący lub profesjonalna firma czyszcząca dywany

Innym rozwiązaniem jest wypożyczenie lub kupno specjalistycznego odkurza piorącego. Można również zatrudnić profesjonalistów odczyszczenia dywanów. Odkurzacz piorący wykorzystuje odplamiacz do dywanów w płynie i szybko pozbywa się wody z tkaniny. Dzięki temu dywan odzyskuje piękny wygląd.