Jak wygląda proces czyszczenia wentylacji?

W przewodach wentylacyjnych gromadzi się nie tylko kurz, ale też wiele innych zanieczyszczeń, a także groźnych mikrobów. Z tego względu konieczna jest ich regularna kontrola oraz konserwacja. Wyjaśniamy, jak wygląda proces czyszczenia wentylacji!

Jak czyści się wentylację?

Wentylację w zależności od stopnia zanieczyszczenia oraz rodzaju nagromadzonego brudu. Z tego względu przed pracami wykonuje się pomiar jakości powietrza oraz inspekcję wizyjną.

Przewody wentylacyjne czyści się na dwa sposoby:

  • na sucho – najpopularniejsza metoda, w której wykorzystuje się szczotkowanie mechaniczne, z pomocą specjalistycznych urządzeń z giętkimi wałkami i odpowiednio dobranymi szczotkami; w ramach tego procesu trzeba ustalić punkty wejściowe oraz miejsca, w których podłączy się urządzenia do odciągania zanieczyszczeń (z silnym wentylatorem oraz filtrami); niekiedy wykorzystuje się w tym celu sprężone powietrze albo specjalne maszyny do odkurzania, ale są to metody mniej wydajne i skuteczne;
  • na mokro – metoda stosowana w przypadku bardzo zabrudzonych przewodów, szczególnie gdy są oblepione np. tłustym osadem; w celu usunięcia zanieczyszczeń stosuje się wodę i/lub parę wodną pod wysokim ciśnieniem, a także szczotki nasączone specjalnymi środkami chemicznymi; podczas tego procesu konieczne jest zabezpieczenie przewodów przed wyciekiem wody.

Po czyszczeniu mechanicznym, często konieczna jest dezynfekcja. Po badaniach mikrobiologicznych specjaliści ustalają, czy należy zastosować specjalne środki, czy wystarczy np. ozonowanie.

Kiedy czyścić wentylację?

Zgodnie z zapisami Prawa Budowlanego (Dz. U. 2000 nr 106 poz. 1126), Art. 62.1 przewody wentylacyjne powinny być kontrolowane nie rzadziej niż raz w roku. Nie oznacza to jednak, że muszą być za każdym razem czyszczone – wiele zależy od warunków panujących w pomieszczeniach. Inaczej będzie np. w przypadku biura, a inaczej w przypadku fabryki środków chemicznych czy innych obiektów przemysłowych.

Najrozsądniej jest skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy wykonają odpowiednie badania i stwierdzą, czy należy usunąć zabrudzenia. Warto wezwać ich wtedy, gdy np.:

  • w pomieszczeniach jest odczuwalnie duszno,
  • na oknach często skrapla się woda,
  • pracownicy skarżą się na bóle głowy, alergie i problemy z górnymi drogami oddechowymi (np. katar, kaszel, chrypka),
  • w ostatnim czasie przeprowadzony został remont,
  • na sprzęcie osiada sporo kurzu i pyłu.

Dlaczego należy regularnie czyścić wentylację?

Regularne czyszczenie wentylacji jest ważne nie tylko ze względu na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. W przewodach mogą rozwijać się groźne mikroby, takie jak m.in. grzyby i bakterie. Mają negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie pracowników, a także stan techniczny pomieszczeń, wyposażenia i wykorzystywanych maszyn.

Ważną kwestią jest też zagrożenie pożarowe. W zanieczyszczonych instalacjach może dojść do tarcia, które wytworzy iskrę i zapoczątkuje płomień. To zagrożenie dla budynku oraz przebywających w nim osób, co może przyczynić się do ogromnych strat.

Dbałość o czystość wentylacji jest ważna również ze względu na koszty utrzymania. Brud ogranicza jej sprawność, co zwiększa zużycie energii elektrycznej, a także może doprowadzić do awarii.

Więcej o czyszczeniu wentylacji przeczytasz na: https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-rob-to-skutecznie/.