Na co zwrócić uwagę przy wyborze siłowni?

Planujesz zacząć regularnie ćwiczyć i szukasz odpowiedniego miejsca? Zanim wykupisz karnet, sprawdź i porównaj przynajmniej kilka dostępnych opcji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze siłowni!

Sprzęt i powierzchnia

Wybierając siłownię przede wszystkim dowiedz się, jaki oferuje sprzęt. Może się okazać, że w danym punkcie nie ma maszyn, na których lubisz ćwiczyć albo są wymagane w Twoim planie treningowym (np. pobranym z internetu czy zaleconym przez trenera personalnego albo fizjoterapeutę).

Znaczenie ma też ilość sprzętu – dobrze, by było przynajmniej po kilka sztuk popularnych maszyn, ponieważ w przeciwnym razie będziesz rywalizować o nie z innymi ćwiczącymi. W godzinach największej popularności (szczególnie po południu), przy większym obłożeniu, ciągła konieczność czekania na swoją kolej może zupełnie zaburzyć trening.

Ważne są również dodatkowe akcesoria, m.in. ciężarki, maty, gumy oporowe itp. Jeśli trening uwzględnia stosowanie innego sprzętu, najlepiej zadzwonić i spytać, co dokładnie jest dostępne.

Sprawdź także, jaką powierzchnię ma siłownia. Duża liczna maszyn w małym pomieszczeniu da wrażenie ścisku i znacznie obniży komfort treningu. To nie tylko niewygodne, ale też mało bezpieczne oraz po prostu nieprzyjemne – nie każdemu pasuje to, że kilka centymetrów od niego ćwiczy obca osoba.

Przy tym z pewnością zależy Ci też na tym, by siłownia była zadbana, schludna i czysta. Wybierz punkt, który jest regularnie sprzątany oraz odnawiany. Takie miejsca są narażone na intensywną eksploatację, dlatego ważne jest, by były odpowiednio prowadzone.

Lokalizacja

Przy wyborze siłowni koniecznie powinno kierować się lokalizacją. Najwygodniej zdecydować się na punkt, który znajduje się dość blisko miejsca zamieszkania. Przy tym dobrze, by dojazd był łatwy, nie tylko dla kierowców, ale też osób korzystających z komunikacji miejskiej albo rowerzystów. Wiele osób lubi ćwiczyć np. po pracy albo rano, w drodze do niej, dlatego warto też wziąć tę kwestię pod uwagę.

Najlepiej, by na miejsce dało się dotrzeć pieszo/rowerem, a jeśli nie jest to możliwe, dobrze by podróż trwała nie dłużej niż kilkanaście minut.

Nie bez powodu największym powodzeniem cieszą się siłownie w centrach miast, ponieważ po ćwiczeniach można łatwo zająć się innymi sprawami, np. podjechać/podejść na zakupy czy odebrać dziecko ze szkoły.

Wsparcie specjalistów

Nawet osobom doświadczonym w ćwiczeniach czasami przydatne jest wsparcie specjalistów. Siłownie na wysokim poziomie są nadzorowane przez trenerów personalnych, którzy w razie potrzeby chętnie służą radą i odpowiedzą na pytania.

Oczywiście pełna opieka zwykle wiąże się z koniecznością wykupu specjalnego pakietu, ale dobrze by osoby korzystające ze standardowego karnetu również miały szansę chociaż przez chwilę porozmawiać z wykwalifikowanym instruktorem. Często nawet mała rada czy podpowiedź znacznie zwiększają skuteczność oraz bezpieczeństwo treningu.

Szukasz siłowni, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Sprawdź oddziały nowoczesnych, świetnie wyposażonych oraz profesjonalnie obsługiwanych punktów Gym For You w Katowicach i Oświęcimiu. Więcej informacji znajdziesz na: https://gymforyou.pl/.