Zmiana układu pomieszczeń – o czym pamiętać?

Zmiana układu pomieszczeń – o czym pamiętać?

Życie w danej przestrzeni weryfikuje to, czy została ona zaprojektowana i urządzona w sposób, który odpowiada mieszkańcom w stu procentach. Jest to trudne do określenia, bo pomimo opracowania mnóstwa zasad – każdy ma inne zapotrzebowania i przyzwyczajenia. Dlatego właśnie często konieczne są zmiany w aranżacji wnętrz. Jak je przeprowadzać?

Remont całkowity – zmiana układu pomieszczeń i instalacji

Zmiana układu pomieszczeń wymaga dużo planowania i zazwyczaj wiąże się z koniecznością skorzystania z pomocy specjalistów. Chęć całkowitej zmiany wyglądu mieszkania czy domu może pociągać za sobą przeprowadzenie wyburzeń pewnych ścian i stawiania nowych. O czym trzeba w takim wypadku pamiętać?

Duże remonty muszą być zaplanowane z góry. Dlatego przed przeprowadzeniem pierwszych działań budowlanych musisz wiedzieć, których ścian nie należy wyburzać (ściany nośne) oraz, w których miejscach powstaną nowe. Musisz znać też przyszły rozkład pomieszczeń, by móc zaplanować bezpieczne przyłączenie wszelkich koniecznych instalacji.

Prostsze, ale nie mniej skuteczne rozwiązania – ścianki szklane loftowe

Duży remont to znaczne koszty, dużo stresu i bardzo długi czas trwania w zawieszeniu, dlatego w niektórych przypadkach warto zastanowić się, czy dobrym pomysłem nie będzie wykorzystanie prostszych rozwiązań. Wydzielanie konkretnych przestrzeni można bowiem przeprowadzić bez generalnej renowacji.

Dobrym sposobem na nową, skuteczniejszą organizację przestrzeni w domach i mieszkaniach jest podzielenie jej na strefy. Wydzielenie za pomocą ścianek działowych z kartongipsu, małych pomieszczeń na garderobę czy domowe biuro pozwoli na zorganizowanie się od nowa. Nie mniej skuteczne będzie zastosowanie ścianki szklanej loftowej.

Na co się zdecydować?

Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Zaletami ścianki gipsowej jest to, że może ją szybko wykonać osoba nawet bez doświadczenia. Poza tym po wykończeniu można ją swobodnie pomalować na dowolny kolor.

Za to ścianki szklane loftowe są trudniejsze w montażu, ale za to robią większe wrażenie. Nie potrzebują dodatkowego upiękniania, same wynoszą pomieszczenie na inny poziom elegancji. Mogą być też tłem wielu wyjątkowych aranżacji architektonicznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Esglas