Dlaczego budowanie pewności siebie jest tak ważne w procesie wychowawczym dziecka?

Dzisiejszy świat wciąż wymaga od nas zdobywania nowej wiedzy, umiejętności, a ponad wszystko bycia elastycznym i w pełni umiejętnym do dostosowywania się do nowych realiów. To wszystko wymaga dużej pewności siebie, aby odnaleźć się we wciąż zmieniającej się rzeczywistości. To co kiedyś było naturalne, czyli stała praca, trwałe małżeństwo pozwalało człowiekowi żyć i dobrze funkcjonować w społeczeństwie nawet bez większej pewności siebie. Aktualnie bardziej jesteśmy narażeni na porażki, wypalenie, utratę chęci życia i przede wszystkim poczucie nieszczęścia i pustki. Wszystkie te życiowe sytuacje i odczucia najczęściej biorą się z problemem braku poczucia wartości lub przesadnie wysokiej samooceny, zakrawającej na narcyzm czy nawet egoizm lub egocentryzm. Bardzo trafną pozycję na ten temat napisał Michael Nast, książka ta nosi znamienny tytuł Pokolenie ja. Niezdolni do relacji. To świetna lektura, która mówi o skutkach wychowania, które jest nakierowane tylko i wyłącznie na karierę, „szybkie i dobre” życie oraz dużą pewność siebie. Dlatego tak ważne jest budowanie w dzieciach zdrowej pewności siebie.

Czym jest pewność siebie?

Według Michała Pasterskiego pewność siebie można zdefiniować jako „stan, w którym czujesz się dobrze we własnej skórze. To akceptowanie siebie wraz z całym zestawem niedoskonałości. To wspieranie i docenianie tego, kim jesteśmy. Jedno z najważniejszych zadań w rozwoju osobistym”. 

Pewność siebie to przede wszystkim – wiara w swoje umiejętności, wiara, że ja jako człowiek coś potrafię, że jestem w pełni samodzielną jednostką, że nie boję podejmować się wyzwań i czasami ponosić porażek oraz właśnie, że porażki nie są w stanie mnie uwstecznić, a raczej są rozumiane jako możliwość do wyciągnięcia wniosków i droga do sukcesu.

Jak wyposażyć dziecko w zdrową pewność siebie i dlaczego jest to tak ważne w  wychowaniu dziecka w dzisiejszym świecie?

Budowanie pewności siebie u dziecka, zaczyna się już od najmłodszych lat. Kiedy dziecko dorasta i kształtuje swoje ego, to najważniejszy moment by mądrze wyposażać osobę dziecka w pewność siebie. Aby, nasze dziecko mogło poradzić sobie w dorosłym życiu, niezbędna wręcz jest mu pewność siebie. Czy to na gruncie zawodowym czy prywatnym w osobistym życiu, aby odnieść sukces trzeba po prostu wierzyć w siebie i swoje możliwości, jak i dostrzegać swój nieoceniony potencjał (który, posiada każdy z nas). Dziecko, które jako rodzic wychowujemy wymaga od nas troski i opieki, ale przede wszystkim wykształcenia w nim świadomości, że jako człowiek, istota żywa i czująca jest wartością samą w sobie, że nie musi przynieść piątek ze szkoły, by być coś wart, że nie musi być zawsze uśmiechnięty i gotowy do wszelkich wyzwań, że nawet jeśli coś się mu nie uda to nie zmienia faktu, że jest naszym ukochanym dzieckiem bez względu na wszystko i wszystkich. To czego dzieci potrzebują najbardziej i co wykształca w nich pewność siebie to bezwarunkowa miłość, a im bardziej dziecko niegrzeczne tym więcej miłości potrzebuje, by ten bunt okiełznać. Aby, w dziecku wybudować zdrową i trwałą pewność siebie, co pozwoli mu odnaleźć się w życiu jako dorosły człowiek jest przede wszystkim chwalenie każdych postępów dziecka, nie porównywanie go do nikogo oraz dawanie mu swobody działania i wolności wyboru w kwestiach w których jest to możliwe, tak aby dziecko czuło, że jego zdanie jest ważne, a ono staje się coraz bardziej samodzielną i myślącą osobą.