Plastry opatrunkowe – najważniejsze informacje

sklep salva (25).jpg

Jaki jest obowiązkowy element apteczki? Odpowiedź jest prosta. Plaster opatrunkowy! Bez takiego produktu człowiek wykrwawiłby się na śmierć. Trochę przesadziliśmy, bo przecież stosuje się je tylko w przypadku niewielkich urazów, ale i tak są bardzo przydatne.

Plastry opatrunkowe – różne rodzaje

Plastry to wyroby medyczne. Ich funkcja polega oczywiście na opatrywaniu i zabezpieczaniu ran na skórze. Dawniej nie było ich wiele i charakteryzowały się prostym wykonaniem. Dzisiaj stworzone z lepszego jakościowo materiału, mogą przydać się w poważniejszych przypadkach.

Właśnie dlatego, poza zwykłymi plastrami na rany, wyróżnia się również produkty wodoodporne i opatrunki specjalistyczne. Dzięki nim możemy wspomóc leczenie oparzeń, odleżyn, a nawet owrzodzeń. Mało tego, coraz częściej używane są tam, gdzie wcześniej niezbędne były szwy (chodzi o rany powstałe po zabiegu, np. po cesarskim cięciu).

Właściwości plastrów opatrunkowych

Wszystkie plastry łączy oczywiście przeznaczenie. Stosuje się je do zatamowania krwi oraz co też ważne – bezpośredniego zabezpieczenia rany przed czynnikami zewnętrznymi. Mamy tutaj na myśli wszelkie zabrudzenia, zanieczyszczenia i urazy mechaniczne.

Gdyby nie plastry opatrunkowe, mogłoby dojść za zagrażającego życiu zakażania. Jednak są sytuacje, że służą one do innych celów. Rozgrzewają, łagodzą stany zapalne. Są nawet na rynku dostępne tego typu produkty, które zniechęcają do sięgnięcia po papierosa, a tym samym pomagają walczyć z uzależnieniem!

Co wiemy o plastrach specjalistycznych?

Zostawmy tradycyjne plastry, aby poznać lepiej produkty medyczne do poważniejszych zastosowań. Są nimi opatrunki nowszej generacji, umożliwiające szybsze gojenie się rany. Niektóre z nich pochłaniają nadmiarowy wysięk oraz charakteryzują się dobrymi właściwościami antybakteryjnymi.

W aptece można zakupić chociażby plastry opatrunkowe zwane hydrokoloidowymi. Powinni je stosować ludzie borykający się pęcherzami na piętach czy opryszczką. Są również specjalistyczne produkty do leczenia głębszych skaleczeń oraz – co już było wyżej wspomniane – takie, które złagodzą ból i poradzą sobie z odleżynami oraz oparzeniami, a nawet obrzękami (dostępne w postaci żelu). Do tego można spotkać plastry opatrunkowe z silikonu (jako świetne rozwiązanie w leczeniu różnych blizn).

Więcej informacji znajdziesz na stronie Plastry opatrunkowe.