Jak wybrać fotografa na ślub?

Wedding photographer takes pictures of the beautiful bride and groom outdoors

Wybór fotografa ślubnego to jedna z ważniejszych decyzji, jakie musi podjąć każda para młoda. Zdjęcia to przecież najpiękniejsza pamiątka z dnia ślubu, więc od tego, z kim zdecydujemy się nawiązać współpracę, zależy wiele. Sprawdź, jak wybrać fotografa na ślub!

Wizytówka fotografa, czyli portfolio

Każdy szanujący się fotograf ślubny musi mieć portfolio. Jeśli go nie ma, prawdopodobnie nie ma też doświadczenia. To nic złego, bo od czegoś trzeba przecież zacząć – natomiast wtedy cena usługi powinna być niższa, a my, decydując się na takiego usługodawcę, bierzemy na siebie ryzyko, że zdjęcia mogą odbiegać od naszych wyobrażeń. Portfolio może być w formie fotoksiążki, ale też strony internetowej czy folderu ze zdjęciami w chmurze. Ważne, żebyśmy przejrzeli dotychczasowe prace fotografa, bo musi odpowiadać nam styl, w jakim robi zdjęcia, ich kolorystyka czy kadry.

Jakich zdjęć ze ślubu oczekujecie?

Przy stylu warto się jeszcze zatrzymać. Zadajcie sobie pytanie, na czym Wam zależy: na pozowanych zdjęciach czy na pełnym emocji reportażu ze ślubu? Fotografia ślubna ma naprawdę wiele twarzy i zwykłe pudełko na koperty można pokazać na wiele sposobów – stojące gdzieś po prostu, bez kontekstu lub wplecione w sytuację, gdy przyjmujecie życzenia od gości, a szczere uśmiechy przeplatają się z uściskami i łzami wzruszenia. Tak samo zaproszenia lawendowe, które pieczołowicie wybieraliście kilka tygodni – mogą po prostu leżeć na blacie, a mogą pojawić się na niepozowanych zdjęciach, w rękach gości.

Detale na zdjęciach są ważne!

Przeglądając portfolio fotografa ślubnego, skupcie się na wyłapaniu tego, czy ma on umiejętność uchwycenia tego, na czym zależy Wam najbardziej. Wiele par dopiero przy przeglądaniu gotowych zdjęć zauważa, że nie ma na nich ważnych szczegółów. Nie po to wybieracie godzinami np. topper na tort, żeby na zdjęciach zniknął gdzieś za palącymi się na racami. Nie każdy fotograf ślubny to detalista, więc warto sprawdzić to wcześniej, a w razie wątpliwości podpytać go o to, jak czuje się w fotografii szczegółów.

Zakres usług fotografa ślubnego

Zapoznajcie się też dokładnie z zakresem usług fotografa. Czy przyjedzie do Waszego domu, aby zrobić zdjęcia podczas błogosławieństwa? Do której godziny zostanie na weselu? Czy w jego ofercie są też zdjęcia z drona lub zdjęcia grupowe? Jeśli chcecie, aby fotograf wykonał konkretne zadania i uwiecznił określone momenty, porozmawiajcie o tym. Być może nie ma czegoś w swojej ofercie albo trzeba będzie za to dopłacić.

Czy cena ma znaczenie?

Wszystko zawsze i tak sprowadza się do ceny. Wasza decyzja będzie prawdopodobnie zależała od tego, ile trzeba zapłacić fotografowi ślubnemu, którego macie na oku. Pamiętajcie jednak, że – jeśli planujecie ślub i wesele odpowiednio wcześniej – możecie skorzystać z opcji takiej jak zaproszenia biznesowe do współpracy, czyli różnego rodzaju vouchery do zdobycia np. na targach ślubnych lub podczas okazjonalnych promocji. Taki voucher może obniżyć cenę za usługę nawet o kilkadziesiąt procent.