Oprawa natynkowa czy oprawa podtynkowa – która lepsza?

Oprawa oświetlenia jest istotnym elementem każdego wnętrza. Na rynku dostępnych jest kilka grup osłon, jednak najbardziej popularne w ostatnim czasie stały się następujące oprawy: oprawa natynkowa oraz oprawa podtynkowa. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. To, na jaką się zdecydujemy, zależy również od tego, jaki mamy gust i czego oczekujemy od takiego produktu.

Oprawa natynkowa i oprawa podtynkowa – różnice

Przede wszystkim te dwa rodzaje opraw różnią się sposobem montowania. Oprawa natynkowa jak sama nazwa wskazuje, umieszczana jest na ścianie, suficie. Natomiast oprawa podtynkowa jest montowana wewnątrz wybranej płaszczyzny. W przypadku tej pierwszej nie trzeba w żaden sposób przygotowywać miejsca montażu, przy drugim typie oprawy należy wywiercić, wykuć w suficie lub ścianie dziurę.

Dlatego też osoby, które lubią proste rozwiązania przy montażu i demontażu, powinny wybrać oprawę natynkową. Dla osób z większymi umiejętnościami budowlano-remontowymi poleca się osłony podtynkowe.

Rodzaj oprawy a styl wnętrza

Tutaj wszystko zależy od gustu i indywidualnych upodobań klientów. Jedni wybiorą oprawę natynkową ze względu na kształt, kolor, rozproszenie światła, inni zaś zdecydują się na oprawę podtynkową, która zasadniczo jest niewidoczna. Bardzo duży wpływ na zakup odpowiedniej osłony ma na pewno wygląd i klimat pomieszczeń, do których dany rodzaj oprawy będzie zakupiony.

Zarówno oprawa natynkowa, jak i podtynkowa nadają się do różnych wnętrz, szczególnie tych nowoczesnych i minimalistycznych.