Jak urządzić mały balkon w bloku?

Nawet niewielki balkon może stanowić oazę dla właścicieli. Kilka doniczek z ziołami, pachnące kwiaty, funkcjonalny żagiel przeciwsłoneczny i wygodne leżaki wystarczą, aby z balkonu wyczarować przestrzeń relaksu i odpoczynku. Jak zaplanować urządzanie małego balkonu, aby go nie zagracić? Czego nie powinno zabraknąć na żadnym balkonie?

Jakie meble wybrać na mały balkon?

Kupując meble ogrodowe na balkon, należy kierować się przede wszystkim kwestiami praktycznymi. Najlepiej sprawdzają się meble składane, ponieważ nie zajmują wolnej przestrzeni. Można je składać, kiedy nie są użytkowane oraz poza sezonem. Dzisiaj największym powodzeniem cieszą się wśród właścicieli balkonów meble wykonane z tworzyw sztucznych, z uwagi na odporność na szkodliwe czynniki pogodowe i łatwość ich czyszczenia.

Nie oznacza to jednak, że meble z drewna nie nadają się do użytkowania na balkonie. Trzeba je bardziej chronić przed deszczem i wilgocią. Zaleca się również, aby dwa razy w ciągu roku zastosować specjalny impregnat, który uodporni je na działanie pogody i zapewni ładny wygląd. Na małym balkonie w zupełności wystarczy mały, składany stoliczek i dwa krzesełka lub niewielka ławeczka, na której można usiąść i wypić kawę.

Żagiel przeciwsłoneczny lub daszek dla ochrony przed słońcem

Promienie słoneczne są nam potrzebne, jednak ich nadmiar jest szkodliwy dla nas i roślin, które rosną na balkonie. Zaleca się, żeby zadbać o tę kwestię i zwabić nieco cienia. Dobrym rozwiązaniem będzie zwykły parasol ogrodowy, którego położeniem można samodzielnie sterować. Parasol zajmuje jednak przestrzeń, a znacznie lepszą opcją jest po prostu żagiel przeciwsłoneczny, który skutecznie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Na małych balkonach montuje się też daszki lub rolety. Producenci takich rozwiązań oferują szeroki wybór opcji właścicielom balkonów oraz tarasów. Wielu użytkowników uważa, że żagiel przeciwsłoneczny to również element dekoracyjny o wielu walorach estetycznych.

Jak sadzić roślinność na niewielkim balkonie?

Niewielki rozmiar balkonu wcale nie musi oznaczać, że nie posadzimy na nim roślin. Najlepiej wybierać takie, które nie rosną zbyt szybko i intensywnie. Wiosną na balkonie sadzimy bratki, które potrafią przetrwać nawet do lipca. Później przychodzi pora na przykład na pelargonie lub inne, mało wymagające kwiaty. Warto bawić się kolorami i sadzić różne rodzaje kwiatów, aby balkon był kolorowy i przyjazny.

Na naszych domowych balkonach równie dobrze radzą sobie popularne zioła, jak mięta, tymianek, rozmaryn, oregano i lubczyk, czy też małe odmiany pomidorków koktajlowych lub truskawek i poziomek. W zależności od potrzeb, można zdecydować się też na trawy ozdobne, czy bambusy, które są bardzo odporne i przetrwają nawet silne mrozy. Jeśli zastosujemy żagiel przeciwsłoneczny, rośliny są chronione przed zbyt silnym nasłonecznieniem. Można zainwestować również w nowoczesne doniczki, które zapewniają roślinom wodę przez tydzień czasu. Balkon można pozostawić bez opieki nawet na kilka kolejnych dni.