Namibia – wycieczka objazdowa po afrykańskich ziemiach.

Namibia to piękny kraj w południowo-zachodniej Afryce, jedno z najbezpieczniejszych państw tego kontynentu. To czyni ją atrakcyjnym turystycznym kierunkiem dla ludzi poszukujących egzotycznych wrażeń. Logos Tour proponuje aż dwie wycieczki objazdowe, podczas których zwiedzić można Namibię, Botswanę, Zimbabwe, a w szerszej ofercie również RPA. To doskonała okazja do poznania serca Afryki, poznania kultur kilku państw, a także na przyjrzenie się z bliska niesamowitym zwierzętom, jak gepardy, słonie czy nosorożce.

Windhoek

Namibia – wycieczka objazdowa rozpoczyna się w stolicy Namibii. To miasto ma długą historię, założone zostało w 1840 roku jako niewielka osada, początkowo kwitła, by zamienić się w centrum wydarzeń historycznych kolonialnej Afryki – miasto było przekształcane w brytyjską i niemiecką kolonię. Jeszcze pod koniec XX wieku język niemiecki był językiem urzędowym. Będąc w Windhoek warto zwiedzić luterański kościół Christuskirche, symbol niemieckiego kolonializmu, wybudowany w 1910 roku w stylu neoromańskim. Namibię w pigułce można poznać odwiedzając Namibia Craft Centre, muzem znajdujące się w centrum miasta. Zawiera pamiątki i przedmioty codziennego użytku zdobyte w każdym niemal zakątku kraju.

Park Narodowy Namib-Naukluft i Sossusvlei

Po zwiedzaniu stolicy czas udać się na łono natury i odwiedzić Park Narodowy Namibii. Powstał w roku 1979 w wyniku połączenia Parku Narodowego Pustyni Namib z Parkiem Narodowym Zebry Górskiej – Naukluft, zajmuje ponad 50 tys. km², co czyni go jednym z największych chronionych obszarów na świecie. Biegnie przez zachodnie wybrzeże Namibii, więc w skład parku wchodzą wydmy liczące około 50 km długości. Występuje tu wiele niespotykanych nigdzie indziej okazów flory i fauny – ponad 50 gatunków traw, mając szczęście, można zobaczyć górskie zebry, antylopy i szakale. Będąc w parku nie można nie zobaczyć Dead Vlei – doliny powstałej na skutek wyschnięcia jeziora, w której znajdują się uschnięte od kilkuset lat drzewa, które niesamowicie kontrastują z pomarańczowym piaskiem pustyni. Widok zachwyci na pewno każdego podróżnika. W Martwej Dolinie temperatury sięgają nawet czterdziestu kilku stopni Celsjusza, dlatego odwiedza się ją raczej wcześnie rano lub przed zachodem słońca, by uniknąć długiego pobytu na rozgrzanym piasku.

Swakopmund

Po spiekocie pustynnego słońca należy wypocząć na zachodnim wybrzeżu w mieście Swakopmund, wypoczynkowej miejscowości w kolonialnym stylu. W drodze do miasta koniecznie trzeba zatrzymać się w Walvis Bay, ważną przystań na szlaku handlowym Afryki, a przez naturalnie występujący plankton miejsce przyciągający wieloryby. Atrakcje zapewni również widok na Ptasią Lagunę, w której znajdziemy flamingi, kormorany oraz inne egzotyczne okazy ptaków. Po odpoczynku warto wybrać się na wycieczkę pustynnymi quadami, która pozwoli na bezpośredni kontakt z afrykańską naturą.

Walvis Bay

Pobyt w Walvis Bay dostarczy wielu niezapomnianych przeżyć, możemy poczuć się jak wielorybnicy i wybrać się na poszukiwanie wielorybów i delfinów w Zatoce Wielorybiej, zobaczyć wybrzeże podczas lotu awionetką, a także zapoznać się z bardzo charakterystycznie prezentującym się plemieniem Himba. To jedno z najczęściej fotografowanych plemion Afryki – rozpoznawalni przez nacieranie ciał gliną, a także dredy, które kobiety noszą jako symbol kobiecości. Włosy młodych dziewcząt zaplatane są do przodu, by kryły twarz przed zalotnymi spojrzeniami. Gdy kobieta zaplata włosy na tył głowy, oznacza to, iż jest gotowa do zamążpójścia. Mężatkę można natomiast poznać po ozdobach we włosach. Stroje, mimo iż bardzo skąpe są bogato zdobione. Plemię to trudzi się pasterstwem i prowadzi koczowniczy tryb życia, przemieszczając się w poszukiwaniu dostatecznej ilości wody oraz żyznych ziem.

Park Narodowy Etosza

Przed wyjazdem z Namibii do Botswany warto zahaczyć o jeden z największych Parków Narodowych na świecie – Etoszy. Spotkać w nim można wielu przedstawicieli afrykańskiej fauny – szczęśliwcy mogą nawet znaleźć Wielką Piątkę, czyli lwa, nosorożca czarnego, słonia afrykańskiego, lamparta i bawoła afrykańskiego. Do tego niezliczone zebry, antylopy, żyrafy i około 119 gatunków ptaków.