Amatorskie kluby biegowe – dlaczego warto dołączyć do grupy?

Polacy powoli stają się narodem biegaczy. Prawie każdy próbował już tego sportu, a znakomita większość pozostała jego wiernymi fanami przez dłuższy okres czasu. Wiele osób tak rozkochało się w bieganiu, że nie wyobraża sobie dnia bez treningu, lub żyje od jednego startu w zawodach, do drugiego. Pomimo tego, że tak wielu z nas biega, nadal jest to raczej sport uprawiany w pojedynkę. Co chwilę widać biegacza, z słuchawkami w uszach, wylewającego samotnie siódme poty. Coraz więcej osób zaczyna jednak dostrzegać zalety wspólnych treningów.

Grupy biegowe napędzają do działania.

Coraz częściej, zwłaszcza w większych miastach, zrzeszają się grupy biegowe, a więc grupy ludzi, którzy mają wspólny cel- stawanie się coraz lepszymi biegaczami. Zasady działania takich grup są bardzo proste- możesz dołączyć w każdej chwili, a udział w spotkaniach jest bezpłatny. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym sportem. Nawet jeśli na spotkaniach nie ma profesjonalnego trenera, są tam uczestnicy z dużo większym doświadczeniem, którzy zawsze służą radą i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Pomogą oni dobrać odpowiedni strój i poziom treningu. Z takiej grupy, w każdej chwili, bez żadnych konsekwencji można się również wypisać, ale mało kto to robi. Takie grupy z czasem stają się wielką, biegową rodziną.

Zalety uczestnictwa w grupach biegowych.

Biegacza stają się członkami grup biegowych z różnych powodów. Największe zalety takich inicjatyw to:

  • w grupie bezpieczniej- osoby pracujące do późna, często muszą planować swoje treningi wczesnym rankiem, lub późnym wieczorem. Samotne przebywanie o tej porze np. w parku może być niebezpieczne i skutecznie zniechęcać do takiej aktywności. Biegając jednak w grupie, trening o każdej porze staje się o wiele bezpieczniejszy. Również w przypadku urazów podczas biegania, warto jest mieć towarzysza, który udzieli Ci pomocy.
  • w grupie raźniej – grupy biegowe powstają również po to, aby wzajemnie są motywować. Jeśli nie masz ochoty na trening, nie ma nic lepszego od współtowarzysza, który skutecznie wyciągnie Cię z domu. Często takie grupy pełnią również funkcję terapeutyczną, ponieważ poza aktywnością fizyczną, rodzą się tam przyjaźnie, dzięki czemu znajdujemy kompana nie tylko do ćwiczeń, ale również do pogadania.
  • w grupie siła – członkowie grup biegowych wspierają się w trudnych chwilach. Jeśli nie osiągniemy wyniku na jaki liczyliśmy, jeśli podwinie nam się noga i odpuścimy na jakiś czas ćwiczenia, współtowarzysze wyciągną do nas pomocną dłoń, podniosą na duchu i zachęcą do dalszego działania.

„Bieganie jest fajne, ale bieganie w grupie, to prawdziwa frajda” – podkreśla Wojciech Izbicki z ekipy Nessi.