Skutki niedoboru elektrolitów w naszym organizmie

Elektrolity, czyli jony sodu, potasu, magnezu i wapnia są potrzebne, by zachować prawidłową gospodarkę wodną organizmu. Ich niedobory są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia. Do głównych objawów niedoboru elektrolitów w ustroju należą drżenie mięśni, osłabienie, obrzęk kończyn dolnych, gorączka czy omdlenia. Dzieje się tak w przypadku odwodnienia, kiedy wraz z wodą elektrolity wydostają się z organizmu. Na ich niedobory należy szczególnie uważać podczas intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie upałów oraz w przypadku infekcji.

Po co nam elektrolity?

Elektrolity – jony sodu, potasu, wapnia i magnezu, są niezbędne dla prawidłowej gospodarki wodnej w organizmie. Odpowiadają za przewodnictwo nerwowe, a ich niedobór powoduje zaburzenia pracy układów mięśniowego i nerwowego. Przyczyniają się do zachowania prawidłowego napięcia błon komórkowych. Przenoszą impulsy nerwowe do innych komórek. 

Brak elektrolitów skutkuje osłabieniem, problemami sercowymi, nadciśnieniem. Do objawów ich niedoboru należą także mdłości, obrzęk kończyn dolnych, zaparcia, drżenie mięśni, a nawet omdlenia. Najbardziej niebezpiecznym następstwem niedoboru elektrolitów jest odwodnienie. Może ono prowadzić do utraty przytomności i konieczności odwiezienia pacjenta do szpitala. Wówczas zostanie on podłączony do kroplówki, aby przywrócić utraconą homeostazę.

Prawidłowa ilość elektrolitów w organizmie dla poszczególnych pierwiastków wynosi:

  • 3250 mg/l, 142 mmol/l w przypadku sodu,
  • 156 mg/l, 4 mmol/l dla potasu,
  • 24 mg/l, 1 mmol/l dla magnezu,
  • 100 mg/l, 2,5 mmol/l w przypadku wapnia.

Co prowadzi do utraty elektrolitów?

Główną przyczyną utraty elektrolitów jest odwodnienie. Następuje ono w wyniku nadmiernego wysiłku, jaki ma miejsce podczas treningu lub ciężkiej pracy fizycznej. Stąd dietetycy i trenerzy zalecają picie napojów izotonicznych w przerwie między ćwiczeniami. Innym powodem może być infekcja, szczególnie połączona z biegunką i z gorączką, kiedy tracimy dużo wody. Stąd w razie grypy lub przeziębienia warto dbać o dostarczanie sobie odpowiedniej ilości płynów, przede wszystkim wody i soków. Należy pamiętać, że kawa i herbata działają moczopędnie, a zawarte w kawie związki przyczyniają się do obniżenia poziomu magnezu we krwi.

Jak uzupełniać elektrolity w organizmie?

Uzupełnianie elektrolitów polega przede wszystkim na diecie bogatej w sód, potas i magnez, przyjmowaniu minerałów w tabletkach i piciu napojów izotonicznych (jak Orsalit dostępny na orsalit.pl). Napoje te zawierają chlorek sodu lub chlorek potasu. Ważna jest także odpowiednia ilość snu i jego jakość: wywietrzmy pokój przed zaśnięciem i ograniczmy czas spędzany przed komputerem w godzinach wieczornych do minimum.